قبل از صبحانه مسواک بزنید

مسواک زدن  قبل از صبحانه مسواک بزنید toothbrush

سلامت دهان و دندان بسیار مهم هست و یکی ار روش های حفظ و نگهداری از دندان ها به منظور عدم پوسیدگی و از بین رفتن آن ها مسواک زدن است،دندانپزشکان توصیه می کنند قبل از صبحانه افراد اقدام به مسواک زدن نمایند در واقع مسواک زدن صبحگاهی برای حذف پلاک‌های غیر قابل دید باکتریهاست. پلاک‌ها جمعیت‌هایی از میکروب‌های هم‌خوان هستند که در طی ساعات شب یکدیگر را پیدا می‌کنند و گروه گروه بر سطح صیقلی دندان‌ها می‌نشینند. همانطور که در طبیعت برقسمت‌های داخل اب پایه‌های فلزی پل‌ها می‌نشینند.

در دقایق اولیه پس از برخاستن از خواب باکتری ها منتظر تغذیه هستند. باکتری‌ها در طول شب غذایی دریافت نکرده‌اند و بی‌صبرانه منتظر قند موجود در صبحانه ما هستند. و صبحانه خوردن باکتری‌ها مواد مخربی را بر جای خواهد گذاشت؛ اسیدی که ممکن است روند برداشته شدن مواد معدنی از ساختار دندان‌ها و پوسیدگی را تسریع کند.

محققان معتقدند مسواک زدن قبل از صبحانه به دو دلیل ممکن است بهتر باشد:
– اول اینکه به پلاک‌های باکتریایی مجال اینکه کامشان را با قند غذای ما شیرین کنند نمی‌دهد و آن‌ها را منهدم و یا متفرق می‌کند. باکتری‌ها غالبا تنها به صورت گروهی قادر به ادامه حیات و تکثیر هستند بنابراین متفرق کردن مکانیکی ان‌ها به اندازه منهدم کردنشان برای جلوگیری ازاسیب رسانی ان‌ها مفید است.
– دلیل دوم این است که تا دقایقی پس از صرف صبحانه ترشحات اسیدی باکتری‌ها بالا‌ترین غلظت را در بزاق دارند و بنابراین حتی مسواک زدن عادی نیز ممکن است سبب برداشته شدن مواد معدنی از ساختار سخت دندان‌ها گردد.
این مسئله از لحاظ علمی منطقی به نظر می‌رسد و بر همین پایه معمولا توصیه می‌گردد که مسواک زدن صبحگاهی را قبل از صبحانه و یا حدود نیم ساعت بعد از صبحانه –زمان تقریبی لازم برای کم شدن غلظت ترشحات اسیدی باکتری‌ها در محیط دهان- انجام دهیم. با توجه به اینکه صبر کردن نیم ساعته در ساعات اولیه روز که افراد با عجله عازم محل کار خود هستند مقدور نیست غالبا توصیه‌ها مبنی بر مسواک زدن قبل از صبحانه و آب زدن ساده دهان بعد از صبحانه می‌باشد.

اما واقعیت اینست که تحقیقات کنترل شده نشان داده‌اند که از لحاظ عملی تفاوت چندانی در میزان پوسیدگی افرادی که قبل یا بعد از صبحانه مسواک می‌زنند وجود ندارد.
بنابراین آنچه تعیین کننده نهایی است ترجیح خود شماست. بعضی افراد دوست دارند با دهان‌تر و تازه‌ای که رایحه نعناع خمیردندان را در خود دارد نخستین چای روز خود را بنوشند. برخی دیگر نیز ترجیح می‌دهند بعد از صبحانه با دقت مسواک بزنند و بدون نگرانی از منظره تفاله چای یا باقیمانده سبزی خوردن بر روی دندانشان از خانه خارج شوند. جزء هر دسته‌ای که هستید فرق نمی‌کند؛ مهم این است که هر صبح تجمع دشمنان سلامت دهانتان را بر هم بزنید. اینکه این مهمانان ناخوانده را گرسنه از دهانتان برانید و یا ابتدا با سخاوت آن‌ها را به صبحانه دعوت کنید به خودتان بستگی دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *