آشنایی با اس اس کرون روکش دندان شیری کودکان

اس اس کرون اس اس کرون چیست؟ Stainless steel crowns

شاید برای شما پیش آمده باشد هنگام مراجعه به دندانپزشک اطفال برای کودک خود، در انتهای کار دندانپزشک یک روکش فلزی بر روی دندان کودک شما بگذارد. برای کودکان روکش بر روی دندان های عقبی صورت می گیرد، از سن سه سالگی می توان از این روش برای دندان های کودکان استفاده کرد. استفاده از این روش هم برای حفظ کردن دندان های شیری تا زمان درآمدن دندان های اصلی است و هم از فضای دندان اصلی محافظت می شود.

در این مطلب میخواهیم شما را با اس اس کرون ها آشنا کنیم . لطفا تا انتهای این مطلب که توسط کلینیک دندانپزشکی آرسته بهترین دندانپزشکی در شیراز تهیه شده است ، همراه باشید.

اس اس کرون چیست؟

اس اس کرون چیست؟ S

دندان کودکان بعد از بررسی تصویر رادیولوژی دندان و بعد از درمان عصب کشی دندان به دلیل کاهش استحکام باید روکش شوند. روکش دندان اطفال زمانی انجام میشود که دندان به علت پوسیدگی تخریب شده و نیازمند عصب کشی است. در بعضی از شرایط، دندان شیری عصب کشی شده را به علت اینکه ممکن است دچار ترک یا شکستگی شود نمیتوان پر کرد. در این شرایط دندانپزشک  اطفال از روکش های از پیش ساخته شده فلزی که روکش مخصوص دندان شیری کودکان است و اصطلاحا S.S.CROWN (stainless-steel-crown) نامیده می شود،استفاده می شود.

کاربرد اس اس کرون ها

 • حفاظت از دندان آسیب دیده که به علت پوسیدگی ضعیف شده است.
 • ترمیم دندان آسیب دیده.
 • حفاظت از دندانی که در معرض پوسیدگی است.
 • پوشش دندانی که دارای پرکردگی وسیع است.

آشنایی با روکش دندان اطفال(اس اس کرون ها)

روکش دندان اطفال ظاهری متفاوت با روکش دندان بزرگسالان دارد. روکش دندان اطفال نوعی روکش‌های فلزی و جنس استیل است که فقط مخصوص به دندان‌های خلفی و دندان‌های آسیای کودکان است و برای دندان‌های جلو در کودکان روکشی وجود ندارد. برای ترمیم دندان‌های جلو دندانپزشک ، بعد از عصب کشی  یا ترمیم پوسیدگی‌های دندان شیری از کامپوزیت استفاده می‌کند. اس اس کرون اطفال نسبت به ماده‌های ترمیم‌کننده و پرکننده مقاومت بالایی دارند. روکش دندان اطفال یا همان اس اس کرون اطفال زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که قسمتی از دندان شیری به علت پوسیدگی از بین رفته باشد و وقتی دندانپزشک متخصص اطفال اقدام به برداشتن پوسیدگی می‌کند بافت بسیار کمی از دندان باقی می‌ماند. دراین موقعیت دندانپزشک بررسی می‌کند که آیا بافت باقی مانده ساختمان دندان توانایی نگهداری روکش دندان اطفال یا اس اس کرون اطفال را دارد یا نه.

مراحل ترمیم و گذاشتن روکش دندان اطفال

اس اس کرون اس اس کرون چیست؟ crown

ابتدا دندانپزشک ناحیه مورد ترمیم را با ژل بی حس میکند و بعد از آن درون لثه را با تزریق بی حسی موضعی بی حس میکند. بعد از بی حس شدن ناحیه مورد نظر یک صفحه لاستیکی به نام رابردم، روی دهان کشیده می شود و محل دندان مورد نظر سوراخ می شود تا دندان از آن بیرون بزند و دکتر بتواند روی آن کار کند. این کار برای این است که دندان از محیط دهان ایزوله شود و آلودگی های دهان به دندان نرسد. از طرفی چیزی تصادفا داخل دهان نیفتد.

بخشهای پوسیده دندان تراشیده شده و برداشته می شوند و دندان پاکسازی و تمیز می شود.دندان شکل دهی می شود تا برای قرارگیری روکش، آماده شود.در مرحله آخر روکش روی تمام دندان گذاشته میشود و تمام دندان زیر روکش قرار داده میشود. به این صورت قرار دادن روکش دندان شیری کودک در یک جلسه انجام میشود.

شرایط کودک پس از روکش کردن دندان چگونه خواهد بود؟

پس از روکش کردن دندان شیری، تا زمانی که دهان هنوز بی حس است نباید هیچ خوراکی یا آشامیدنی به کودک بدهید چون ممکن است لب یا گونه یا زبان خود را گاز بگیرد و به آنها صدمه بزند چون متوجه شدت فشاری که وارد می کند نیست. توجه داشته باشید که کودک را از جویدن، گاز گرفتن یا مکیدن منع کنید تا زمانی که بی حسی کاملا برطرف شود.

نحوه مراقبت از روکش دندان اطفال چگونه است؟

 • بعد از قرار دادن اس اس کرون اطفال، کودک باید به طور مرتب دندان و اطراف لثه را مسواک بزند تا از التهاب لثه جلوگیری شود و روکش سالم بماند.
 • برای جلوگیری از تجمع باکتری دراطراف روکش، دندان باید نخ کشیده شود.
 • از خوردن شکلات های چسبنده جلوگیری شود تا چسب زیر روکش دچار تحلیل نشود.
 • به مدت ۳۰ دقیقه بعد از قرار دادن روکش از خوردن پرهیز شود.
 • ۲۴ ساعت بعد از قرار دادن روکش از خوراکی های چسبنده مانند آدامس، تافی، شکلات، گز و … خودداری شود.
 • قبل از اینکه بی حسی از بین رود، از داروهای تجویز شده پزشک استفاده کنید تا بعد از بی حسی احساس درد و ناراحتی ایجاد نشود.

اهمیت روکش دندان اطفال برای دندان شیری کودک

اس اس کرون چیست؟ Stainless Steel Crowns 1

در زمانی که دندان شیری دچار پوسیدگی میشود، حتما باید مورد درمان قرار گیرد و بعد از آن دندان توسط اس اس کرون اطفال بازسازی شود تا کارایی آن به طور کامل بازگردانده شود. برخی از والدین با تصوراینکه دندان کودکان نیاز به درمان ندارد و در صورت پوسیدگی لزومی ندارد آنها را روکش کرد دندان را به حال خود رها کرده و با این تصور غلط باعث به وجود آمدن عوارض جدی و جبران ناپذیری به دندان کودکان خود می‌شوند.

کلینیک دندانپزشکی آرسته بهترین مرکز ایمپلنت در شیراز و بهترین کلینیک دندانپزشکی در شیراز امیدوار است بهره کافی از این مطالب را برده باشید.