دندانپزشکی با لیزر چیست؟

دندانپزشکی بدون درد  دندانپزشکی با لیزر laserdentistry

لیزر دندان را در دندانپزشکی انتخاب کنیم یا روش های قدیمی ؟

امروزه لیزر دندان با نام دندانپزشکی بدون درد شناخته می شود و کاربرد فراوانی دارد. لیزر در سفید کردن و بلیچینگ دندان ، انواع جراحی دهان و دندان ، کشیدن دندان ، ایمپلنت دندان و … کاربرد دارد . لیزر یک نوع از امواج الکترومغناطیسی مثل اشعه ایکس است که درمان دندانپزشکی را بسیار سریعتر و دقیق تر انجام میدهد.

با لیزر دندان کیفیت درمان دندانپزشکی زیبایی مثل لمینت دندان ، کامپوزیت ونیر و … به شکل قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. استفاده از لیزر بدلیل کاهش درد و خونریزی استرس و نگرانی بیمار ار کاهش میدهد و این اطمینان را به بیمار میدهد که یک دندانپزشکی بدون درد را تجربه خواهد کرد.

مزایای لیزر دندان چیست؟

  • لیزر دندان در زمان کوتاه انجام میشود

  • تخریب بافت های مجاور دندان به شدت کاهش می یابد

  • لیزر دندان ناراحتی های پس از درمان را کاهش میدهد

  • امکان برش دقیق را فراهم می کند

  • لیزر درد بسیار کمتری را به همراه دارد

جایگاه لیزر دندان در دندانپزشکی زیبایی

لیزر برای درمان آبسه، تشخیص پوسیدگی دندان، جراحی لثه، بافت نرم،آفت دهان و تبخال، جراحی زیبایی لثه، درمان حساسیت دندانی، بیماری پریودنتال، جلوگیری از تهوع حین دندانپزشکی، سفید کردن دندان، کاشت ایمپلنت با لیزر و…استفاده می شود. لیزر در درمان زخمهای دهان نیز استفاده می شود.

بسته به نوع درمان لیزر دندان ، لیزرهای مختلفی وجود دارد که با تشخیص دندانپزشک از آنها استفاده می شود به عنوان مثال جهت درمان زخمهای دهان از لیزر کم توان استفاده شده.

تشخیص پوسیدگی و جرم

یکی از روشهای تشخیص به موقع پوسیدگی و جرم دندان کاربرد لیزر است. به این صورت که با تابش اشعه لیزر و برخورد آن به بافت، بازتاب حاصله توسط دستگاه آنالیز شده که این امر به تشخیص پوسیدگی دندان یا جرم بخصوص برای دندانپزشک زیبایی مناسب است. میزان طول موج بازتابی بافت سالم، ناسالم متفاوت است که این تفاوت منشا تشخیص مشکل دهانی است. دستگاههای پیشرفته امروزی با دادن عدد حجم و میزان دقیق پوسیدگی نواحی مختلف را نشان می دهد.

سفید کردن دندان با لیزر

لیزر در سفید کردن دندان بسیار موثر بوده که در سالهای اخیر بسیار محبوب گردیده است. لیزر برای بلیچینگ کردن دندان ( سفید کردن دندان)استفاده شده که باعث بالا رفتن سرعت عمل است. بطوریکه لیزر ژل بلیچینک را فعال کرده که این امر باعث زمان کوتاهتر برای بالا رفتن دمای ژل می شود. در این روش معمولا برای افزایش جذب انرژی لیزر از محصولات بلیچینگ حاوی پیگمان استفاده می شود. غالبا پس از بلیچینگ معمولی حساسیت دندان و گاها ترکهای ریز و آسیب رسیدن به مینای دندان از عوارض آن است که استفاده لیزر احتمال این عوارض کاهش داده است.