پر کردن دندان( ترمیم) با لیزر

دندانپزشکی آرسته در شیراز  پر کردن دندان( ترمیم) با لیزر 31

امروزه ترمیم دندان همراه با لیزر از مواردی است که بسیار رایج بوده است. پر کردن دندان یک نوع از خدمات دندان پزشکی ترمیمی در کلینیک دندانپزشکی آرسته در شیراز است که برای اصلاح ترک خوردگی های جزئی دندان و همچنین پوسیدگی های دندان و سایر آسیب های وارد شده به سطح دندان ها پس از بررسی عکس دندان استفاده می شود در درمان پرکردن دندان (ترمیم) با لیزر، لیزر تنها نقاطی را هدف قرار می دهد که آسیب دیده اند. استقاده از این روش هیچ گونه عوارض جانبی برای بیمار ندارد.

از لیزر به تازگی در درمان های دندانپزشکی استفاده می شود. انواع برش ها و برداشت بافت های پوسیده دندانی و یا حذف بافت های استخوانی با لیزر نیز امکانپذیر است بهتر است بدانید که لیزر انرژی متمرکز شده نور می باشد که به صورت پرتو منتشر می شود. لیزر به جای برش، بافت پوسیده را تبخیر می کند. و زمانی که بافت آسیب دیده برداشته شد، دندانپزشک از لیزر برای سخت کردن مواد پر کننده استفاده می کند. لیزر از جنس امواج الکترومغناطیسی (نور) می باشد و تفاوت اصلی لیزر با نور معمولی در این است که در نور معمولی انواع طول موج ها وجود دارد و مجموعه آن ها یک نور را تشکیل می دهد اما در لیزر فقط یک طول موج وجود دارد.

مزایای استفاده از لیزر در پرکردن دندان :

۱_حذف بافت های پوسیده در هنگام استفاده از دریل ها و فرزها باعث حذف شدن بافت های سالم نیز می شود ولی استفاده از لیزر بافت سالم را تخریب نمی کند و فقط پوسیدگی را از بین می برد. لیزر نسبت به مته باعث آسیب کمتری به بافت دندان می شود، زیرا دقیقا نقاط تیره و نرم دندان که فرسوده شده اند را از بین می برد

۲_  حفره ای که با دریل ها و فرزها ایجاد می کنیم کاملا عفونی است ولی لیزر در هنگام تراش، حفره را استریل می کند و از ایجاد پوسیدگی مجدد جلوگیری می کند.

۳_در بسیاری از موارد هنگامی که پوسیدگی عمیق است چنانچه حذف پوسیدگی با لیزر انجام شود می توان بدون عصب کشی کردن فقط دندان را پر کرد.

۴_ از لیزر برای شناسایی نقاط پوسیده دندان استفاده می شود. بدین ترتیب مواجهه بیمار با اشعه X در رادیوگرافی به صفر می رسد. این روش درمان برای زنان باردار و افرادی که استفاده از رادیوگرافی برای آن ها با ممنوعیت همراه است گزینه مناسبی می باشد.