نقش دندانپزشک اطفال چیست؟

دندانپزشکی اطفال pediatric dentist

دندانپزشکی کودکان دقیقا چیست؟

مراقبت از دندانهای کودکان وظیفه متخصصین دندانپزشکی اطفال می باشد. اکثر کودکان و اطفال، قادر به همکاری و صبر در پروسه درمان دندان نیستند. به همین علت دندانپزشکان کودکان می دانند که چگونه آنها را با روشهایی که باعث راحتی آنها است، معاینه و معالجه کنند. علاوه بر این دندانپزشکان اطفال با استفاده از تجهیزات ویژه ای که دارند می توانند به درمان و معالجه کودکان بپردازند.

دندانپزشکی اطفال طیف وسیعی از خدمات را شامل می شود، از جمله معاینات منظم دندانپزشکی، مراقبت های پیشگیرانه (مانند جرمگیری کردن دندان، درمان های فلوراید، و سیلانت ها)، تشخیص و درمان زودهنگام پوسیدگی دندان، مدیریت فوریت های دندانی، راهنمایی در مورد اقدامات بهداشتی مناسب دهان و دندان. ارزیابی ارتودنسی و آموزش تغذیه و عادات بهداشت دهان و دندان.

وقتی یک دندانپزشک کودک به شما می گوید که فرزند شما احتیاج به معاینه دارد، می توانید اطمینان حاصل کنید که بهترین مراقبت های درمانی را دریافت خواهید کرد.

بهترین سن مراجعه کودک به دندانپزشکی کودکان

توجه به سن فرزند در مراجعه به دندانپزشکی بسیار مهم است . با توجه به اینکه دندان های شیری تقریبا از ۴ تا ۱۸ ماهگی رشد می کننده و معمولا تا ۲ تا ۳ سالگی یک سری کامل بیست تایی از آن ها رشد یافته اند.

از روزی که اولین دندان کودک می روید ، وظیفه والدین جهت حفاظت از دندان ها در مقابل پوسیدگی آغاز می شود. از همین زمان است که دندان های کودک باید مرتب شسته شود و هم چنین با دندانپزشک اطفال آشنا شود.

دندان های شیری دائمی نیستند و بعد از ۶ سالگی شروع به لق شدن می کنند. اما نکته قابل توجه این است که این دندان ها مثل دندان های دائمی اهمیت بسیار بالایی دارند و در رویش دندان های دائمی تاثیر گذار هستند. اگر به طور مرتب به دندانپزشک اطفال مراجعه نشود , امکان تشکیل پلاک در این شیارها و فواصل دندانی وجود دارد. در صورت عدم رسیدگی مشکلات متعددی مثل عفونت دندان و التهاب لثه ایجاد می شود که ممکن است خدای ناکرده نتایج جبران ناپذیری به وجود بیایند.

دندانپزشک کودکان چه کار‌هایی انجام می‌دهد؟

 • آزمایشات و چکاپ دهان و دندان‌های کودک
 • مراقب و پیشگیری از خطرات پوسیدگی و انجام درمان‌های فلورایدی و تغذیه‌ای
 • مشاوره و درمان عادات اشتباه مثل مکیدن انگشت
 • ارزیابی و توصیه‌های اولیه برای استفاده مناسب از ارتودنسی
 • ترمیم نقص دندان‌ها و برطرف سازی پوسیدگی دندان‌ها
 • تشخیص اختلال یا بیماری‌های مرتبط با فک و دهان
 • تشخیص یا کنترل بیماری‌های لثه
 • درمان آسیب‌های وارد شده به دندان شامل افتادن، لق شدن و یا شکستگی

آموزش های لازم برای کودکان قبل از مراجعه به دندانپزشکی اطفال

 • از بیان نکات فنی و پزشکی خودداری کنید. فقط کافی است به کودک گفته شود که برای زیبا کردن و خوشبو کردن دهان لازم است دندانپزشک دهان او را ببیند.
 • به کودک قول جایزه یا هر چیزه دیگری را برای مراجعه به دندانپزشکی ندهید.
 • از کودک بخواهید هنگام مراجعه به دندانپزشکی حواس خود را خوب جمع کند و پس از رفتن به منزل ، مطب دندانپزشک را نقاشی کند.
 • به طور خصوصی با دندانپزشک صحبت کنید نه جلوی کودک
 • به یاد داشته باشید که کودک در هنگام مراجعه ، گرسنه نباشد.
 • از اشیاء مورد علاقه و اسباب بازی های کودک استفاده کنید. به فرزندتان اجازه دهید تا در صورت تمایل ، هر اسباب بازی یا چیز کوچکی که دوست دارد همراه با خود به مطب بیاورد.

به میزان رضایت کودک خود توجه کنید

دندانپزشکی اطفال dentist

بعد از مراجعه به مطب یا کلینیک دندانپزشکی کودکان حتما بازخورد کودک خود را در نظر بگیرید. بسیار مهم است که اگر کودک از کلینیک یا دکتر دندانپزشک کودکان هراس دارد برای مراجعات بعدی او را به محیط آرام و کودکانه ترین ببرید. اما اگر از شرایط راضی بود او را مجددا برای درمان های بعدی به همین کلینیک ببرید.

جمع بندی

دندانپزشک اطفال، به طور ویژه بر مراقبت از دندان کودکان از دوران نوزادی تا نوجوانی و همچنین بزرگسالان با نیازهای ویژه تمرکز دارد. این درمان می‌تواند شامل پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان، دندان، لثه و همچنین مداخله زودهنگام در طول رشد دندان‌ها برای جلوگیری از مشکلات بیشتر در آینده باشد.

علاوه بر مراجعه به دندانپزشکی اطفال، رعایت بهداشت در منزل نیز مهم است. اگر در شیراز هستید و می‌خواهید بهترین دندانپزشک اطفال را داشته باشید حتما به دندانپزشکی اطفال کلینیک دندانپزشکی آرسته بهترین دندانپزشکی در شیراز مراجعه کنید. متخصصان با تجربه کلینیک تجربه ای خوشایند از دندانپزشکی را به کودکان شما هدیه می‌دهند.