پالپوتومی دندان شیری

Milk tooth pulpotomy پالپوتومی دندان چیست؟ root canal

پالپوتومی دندان شیری، یکی از روش‌های کاربردی در دندانپزشکی کودکان برای مقابله با پوسیدگی دندان و جلوگیری از افتادن زود هنگام دندان شیری است کلینیک دندانپزشکی آرسته بهترین دندانپزشکی در شیراز در این مقاله، به معرفی روش پالپوتومی دندان و مزایا و معایب آن می‌پردازند. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید

پالپوتومی دندان چیست؟

Milk tooth pulpotomy پالپوتومی دندان چیست؟ 1655304433759460 0 300x244

داخل هر دندان، در هر فرد، مجموعه ی عروق و اعصاب دندان بنام پالپ است. درحالیکه مینا و عاج روی لایه های بیرونی دندان مرده و سخت (بادوام) هستند، پالپ داخلی نرم، زنده و بسیار حساس است. وقتی لایه های بیرونی دندان آسیب می‌بینند، ممکن است پالپ داخلی دچار عفونت شود. در برخی موارد، بهترین گزینه برای حفظ دندان ترمیم پوسیدگی دندان شیری کودک، پالپوتومی است.

پالپوتومی به معنی برداشتن پوسیدگی دندان و خارج کردن بافت عصبی آلوده یا مرده ی داخل تاج دندان است.این کار همراه با بی حسی کامل دندان انجام می شود و هیچگونه درد ی را نیاز نیست که تحمل شود.

چرا برای دندان‌های شیری اطفال پالپوتومی انجام می‌شود؟

ازآنجایی‌که طی پالپوتومی نهایتا پالپ محفظه فوقانی برداشته می‌شود، ریشه دندان دست‌نخورده باقی می‌ماند. معمولا ریشه دندان‌های شیری نابالغ و قادر به رشد است. به‌همین‌دلیل، عمدتاً در کودکانی که دندان‌های شیری (اولیه) دارند، این روش بهترین گزینه است.

دندان‌های شیری به حفظ فاصله منظم برای رویش دندان‌های دائمی کمک می‌کنند. بنابراین دست‌نخورده نگه داشتن آن‌ها اغلب یک اولویت است.

بهتر است بدانید که از مواد ویژه‌ای برای پر کردن دندان‌های شیری پس از پالپوتومی کودکان استفاده می‌شود. این مواد باید از تحلیل ریشه دندان شیری پیشگیری کنند و اجازه رشد را به دندان دائمی زیرین آن بدهند. در نتیجه، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در زمان رویش دندان‌های دائمی باز جذب بدن شوند.

پالپوتومی چگونه انجام می شود؟

Milk tooth pulpotomy پالپوتومی دندان چیست؟ Root canal treatment for child

دندانپزشک ابتدا عکس اشعه ایکس از دندان می گیرد تا وضعیت داخل دندان مشخص شود. بر اساس آن تعیین می شود چه درمانی مناسب تر است.ممکن است سه یا چهار روز قبل پالپوتومی، آنتی بیوتیک تجویز شود و تا هفت روز پس از آن نیز لازم باشد مصرف ادامه پیدا کند.

مراحل پالپوتومی به صورت زیر است:

 • بی حسی یا بیهوشی

برخی کودکان کم سن ممکن است خیلی بیقراری کنند و نیاز به بیهوشی یا آرام بخش سبک داشته باشند. اما معمولا این درمان با بی حسی انجام می شود. گاز اکسید نیتروس که به گاز خنده مشهور است نیز ممکن است برای آرام کردن کودک استفاده شود.

در موارد بیهوشی، دستورالعمل لازم برای آمادگی قبل درمان به شما داده می شود که معمولا شامل زیر است:

بیمار ۶ الی ۸ ساعت پیش از درمان هیچ چیزی نخورد و نیاشامد.

 • آماده کردن کودک

اگر کودک نیاز به پالپوتومی دارد ممکن است پیش از این دندان درد تجربه کرده باشد. بنابراین برای آماده کردن او میتوانید به او قوت قلب بدهید که دندان دردش برطرف می شود. توضیح بدهید که در طول درمان هیچ دردی احساس نمی کند و کل درمان نیم ساعت الی ۴۵ دقیقه طول می کشد.

 • بی حس کردن دهان

در این مرحله با تزریق بی حسی، دهان بی حس می شود. تزریق درد ندارد اما ممکن است احساسی شبیه به نیشگون گرفتن ملایم تجربه شود.

 • برداشتن پوسیدگی

بخشهای پوسیده دندان با دریل دندانپزشکی برداشته می شود. دندانپزشک مینا و عاج را سوراخ می کند تا به پالپ برسد و مواد عفونی داخل پالپ را نیز بردارد.

 • پر کردن پالپ

فضای خالی داخل دندان با مواد پر کننده دندان پر شده و مهر و موم می شود.

یک روکش استیل بر روی ساختار باقی مانده تاج، چسبانده می شود تا کودک بتواند از دندان برای جویدن استفاده کند و هم این که از دندان محافظت شود.

پالپوتومی در چه کسانی انجام می‌‌‌‌‌شود؟

غالباً پالپوتومی روی کودکانی انجام می شود که هنوز دندان های شیری دارند. ریشه های دندان های شیری تا اندازه ای با ریشه ی دندان های دائمی متفاوت هستند. معمولاً ریشه ی دندان شیری کوتاهتر است که این بدان معنی است که سرانجام توسط بدن بازجذب می شود. بازجذب ریشه ها سبب افتادن دندان و جایگزینی دندان های دائمی می شود. باتوجه به اینکه ریشه های دندان های شیری باید بازجذب شود، روش پالپوتومی دندان به جای درمان کامل ریشه انجام می شود.یعنی بر خلاف دندانهای دائمی کانال های دندان شیری تحت درمان پاکسازی و پرکردن قرار نمی گیرند.

چرا به جای پالپوتومی دندان شیری کشیده نشود؟

یک فرضیه ی متداول درمورد دندان شیری آن است که چون سرانجام این دندان ها می افتند، دلیلی ندارد که آنها را نگهداشت.

یکی از نقش های دندان های شیری، انتظار کشیدن برای افتادن و جایگزینی با دندان های دائمی است. دندان های شیری درکنار کمک کردن به خوردن و صحبت کردن کودک، فضای موردنیاز در دهان را برای دندان دائمی حفظ می کنند. اگر یک یا چند دندان شیری قبل از درآمدن دندان دائمی و رشد یافتن آنها کشیده شوند،  مشکلاتی را در رویش و مرتبی دندان های اصلی ایجاد می‌کنند.

مزایا و معایب پالپوتومی دندان چیست؟

پالپوتومی دندان شیری مزایا و فواید زیادی دارد که به طور خلاصه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دندان شیری کودکان به سادگی به حذف و اصلاح قسمت آسیب دیده پالپ دندان پاسخ می دهد، این در صورتی است که قسمت سالم دندان بدون تغییر باقی مانده است.
 • در این روش این امکان فراهم می‌شود که دندان به‌طور زنده و سلامت در دهان کودک باقی بماند.
 • فایده اصلی پالپوتومی این است که عملکرد و ساختار دندان حفظ شده و فضای کافی برای رشد دندان‌های دائمی در دهان کودک باقی می ماند.

از مهم‌ترین نقاط ضعف و معایب پالپوتومی می‌توان به ضرورت تاج فلزی بر روی دندان اشاره کرد. این موضوع برای حفظ قدرت دندان ضروری است اما از لحاظ زیبایی کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در موارد بسیار نادر سبب ایجاد باکتری شده و پالپوتومی شکست می‌خورد.

سخن پایانی

تشویق عادات خوب مراقبت از دندان از کودکی موجب محافظت دندان ها و کاهش ریسک پوسیدگی یا عفونت می شود. انجمن دندانپزشکی آمریکا اظهار می‌کند که شروع عادات خوب مراقبت از دندان ازهمان ابتدا به حفظ دندان کودکان و سلامت دهان برای سالیان متمادی کمک خواهد کرد. معاینه های منظم دندانپزشکی لازم هستند. هرچه کودک بیشتر و بیشتر دندانپزشک را ببیند، دندانپزشک می تواند زودتر علائم پوسیدگی را تشخیص دهد و درمان را قبل از اینکه وضعیت بغرنج شود، تجویز می‌کند.

کلینیک دندانپزشکی آرسته بهترین دندانپزشکی در شیراز در این مقاله به معرفی پالپوتومی دندان پرداختند. در صورتی که ساکن شهر شیرازهستید و قصد انجام پالپوتومی دندان‌های کودک خود را دارید ، میتوانید جهت مشاوره با کلینیک دندانپزشکی آرسته بهترین دندانپزشکی در شیراز تماس بگیرید.