لومینیرز چیست و چه تفاوتی با لمینت دارد؟

What are Lumineers? لومینیرز چیست؟ carillas dentales ultrafinas

داشتن دندان‌هایی بی نقص و روشن یکی از معیارهای اصلی زیبایی است اما متأسفانه افراد معدودی به طور طبیعی از این نعمت برخوردار هستند. عواملی نظیر ژنتیک، بالا رفتن سن، رژیم غذایی نامناسب، بیماری‌های زمینه‌ای، مصرف برخی داروها، سوانح و … همگی می‌توانند زیبایی ظاهری دندان‌ها را تحت تأثیر قرار دهند. اما خوشبختانه دندانپزشکی زیبایی، چندین راه حل برای رفع مشکلات این‌چنینی در اختیار شما قرار داده است. درمان با لومینیرز، یکی از گزینه‌های پیش روی شماست؛ یک راه حل آسان، بدون درد و بسیار بادوام! لومینیرز (Dental Lumineers) یک برند ونیر یا روکش دندان است که در مطلب امروز به شما خواهیم گفت چه خصوصیات و ویژگی‌هایی دارد و چه تفاوتی با لمینت‌های معمولی دارد. امیدواریم تا پایان با کلینیک دندانپزشکی آرسته بهترین دندانپزشکی در شیراز همراه باشید.

لومینیرز دندان چیست؟

What are Lumineers? لومینیرز چیست؟ Porcelain Veneers

لومینرز یک برند جدیداز انواع روکش های دندان است که در مقایسه با روکش های سنتی،نیازمند مراحل آماده سازی بسیار کمتری است.

لومینیرهای دندانی، لمینت دندان فوق نازکی با ضخامت حدود ۰٫۳ میلی متر هستند که برای برطرف کردن عیوب ظاهری دندان ها و به جهت مصارف زیبایی استفاده می شوند. آنها از ونیرهای دندانی معمولی متمایز هستند زیرا برای نصبشان نیازی به تراشیدن دندان نیست و بنابراین نیازی به بیحسی هم ندارند. آنها به سادگی به سطح دندان ها متصل می شوند و انواع مشکلات دندانی که زیبایی دندان ها را به خطر می اندازند را برطرف می کنند.

مراحل نصب لومینیرز دندان

Installation steps of dental luminaries لومینیرز چیست؟ images 8

برای استفاده از لومینیرز نیز شما به حداقل دو جلسه درمانی پس از جلسه مشاوره نیاز خواهید داشت. جلسه اول درمان برای شما در این روش بسیار سریع تر به پایان می رسد چرا که نیازی به اصلاح یا آماده سازی دندان های شما وجود ندارد.

دندانپزشک تنها به یک قالب گیری از دندان های شما نیاز خواهد داشت. این قالب به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می شود تا پس از ۲ تا ۴ هفته آماده استفاده شوند.

بر خلاف استفاده از روکش های سنتی، در هنگامی که منتظر ساخت لومینرز هستید، نیازی به روکش های موقتی نخواهید داشت و پس از آماده شدن آن ها، قرار ملاقات دیگری را با دندانپزشک خود تنظیم می کنید تا آن ها را به دندان شما متصل کند.

برخلاف روکش های سنتی، لومینرز را می تواند با کم ترین آسیب به دندان از دهان خارج کرد. البته لومینرز نیز مانند لمینت و کامپوزیت ونیر، تمیز کردن خط لثه را دشوار می سازد و به همین دلیل می تواند ریسک بیماری های لثه را افزایش دهد.

تولید کنندگان لومینیرز ادعا می کنند که این محصول می تواند تا ۲۰ سال دوام داشته باشد اما هنوز اطلاعات دقیقی در رابطه با عمر لومینیرز در دسترس نیست.

لومینیرز دندان مناسب چه دندان هایی نمی باشد

البته در مواردی که لکه های تیره و بزرگ هستند لومینیرز گزینه مناسبی نمی باشد و نیز لومینیرز برای دندان هایی که به طور وسیع با کامپوزیت یا آمالگام پر شده اند گزینه خوبی نمی باشد . نکته ای که حائز اهمیت است به علت فقدان تراش یا تراش کم که خود آن یک مزیت است ولی از طرف دیگر به علت همین تراش نخوردن دندان در لومینیرز می تواند فاصله بسیار کوچک بین لومینیرز و خط لثه شود و خود این فاصله باعث احتمال گیر غذایی و بروز بوی بد دهان گردد و این مسأله اهمیت مراجعه به یک مرکز تخصصی و حرفه ای را برای بیماران عزیز طلب می کند .

مزایای لومینیرز دندان

 • نیازی به بیهوشی و بدون درد.
 • بدون نیاز به تراش دندان
 • برای بلند تر کردن دندان های کوتاه استفاده میشود.
 • ترمیم دندان های ناشی از شکستگی ها کوچک
 • برای سفید کردند دندان هایی که با مصرف نوشابه، قهوه و چای و همچنین گذر زمان، سفیدی دندان ها را از دست داده اند استفاده میشود.
 • بستن فواصل بین دندانی
 • طول عمر بالای ۱۵ سال
 • قابل برداشتن بودن لومینیرز بدون اسیب زدن به دندان

معایب و عوارض لومینیرز دندان

 • احساس ضخیم شدن دندان:با اینکه لومینیر لایه نازکی میباشد اما به علت اینکه مینای دندان تراش نمیخورد ممکنه است احساس ضخیم شدن دندان ها به شما دست دهد.
 • عدم پوشش لکه های تیره:اگر لکه های دندانی شما خیلی از حالت سفید دور شدن باشند ممکن است که لومینیرز دندان لایه پنهان کننده مناسبی برای انها نباشد.
 • خط لثه:بطور کلی لومینیرز دندان روشی غیرتهاجمی برای اصلاح دندان ها می باشد به سبب آنکه در لمینت دندان لومینیرز برخلاف لمینت سرامیکی نیازی به تراشیدن دندان ها وجود ندارد و در واقع لمینت بدون تراش می باشد.. بنابراین لمینت های دندان لومینیرز یک روش ایمن هستند. همین مزیت تراش نخوردن دندان ها در لمینت دندان لومینیرز می توانند سبب ایجاد یک فاصله بسیار کوچک لومینیرز با خط لثه شود. این فاصله می تواند سبب گیر کردن غذا و در نهایت بوی بد دهان شود. در موارد حادتر که فاصله میان لبه لومینیرز و خط لثه بیشتر می باشد، می تواند بیماری لثه را در پی داشته باشد.
 • برای افرادی که دندان قروچه دارند مناسب نمیباشد.
 • حساسیت لثه:بافت لثه معمولا با عضو خارجی جدید سخت تر تطابق پیدا میکند و نیازمن زمان برای قبول کردن لومینیرز میباشد. این حساسیت ها ممکن است با التهاب بافت نرم خودر را نشان دهند.
 • بینظمی در رنگ دنداناز انجا که لومینیر ها لایه های نازکی هستند و در اثر ترکیب رنگ دندان و چسب، روشنایی آنها تعیین میشود، اگر دندانپزشک شما تخصص کافی را جهت تنظیم رنگ دندان ها نداشته باشد ممکن است که دچار یک بی نظمی در کنتراس رنگ دندان هایتان شوید.

تفاوت لومینیرز با ونیرهای معمولی

لومینیرز از نظر باریک بودن، ضخامتی حدود ۰٫۲ میلی‌متر، یعنی به باریکی لنز چشم و همچنین از نظر شفافیت و هم‌رنگ دندان بودن درمان دندانپزشکی زیبایی منحصر به فردی به شمار می‌رود که ظاهری کاملاً شبیه به مینای دندان را ایجاد می‌کند. ونیر معمولی ضخیم‌تر از لومینرز است و ساختار اصلی دندان باید ساییده شود تا فضای لازم برای چسباندن آن ایجاد شود، اما لومینیرز آن‌قدر باریک است که هیچ نیازی به تراش دادن دندان ندارد یا بخش بسیار ناچیزی از دندان ساییده می‌شود. به علاوه این روکش زیبایی نازک استحکام بالایی دارد، در برابر سایش مقاوم است و بیش از ۲۰ سال روی دندان باقی می‌ماند.

سخن پایانی

کلینیک دندانپزشکی آرسته، متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی و اصلاح طراحی لبخند در شیراز، با افتخار میزبان مراجعه کنندگان عزیز برای  ارائه خدمات تخصصی دندانپزشکی در شیراز می باشد.