ارتودنسی تک دندان چگونه است؟

ارتودنسی تک دندان Single tooth

برخی از افراد علی رغم مرتب بودن دندانهایشان دارای یک دندان کج در دندانهای جلویی یا دندانهای عقبی خود هستند که باعث می‌شود موقع خندیدن جلوه قشنگی نداشته باشد و حتی به دندانهای دیگر آسیب برساند،به دلیل آنکه به‌درستی تمیز نشده و مواد غذایی لابه‌لای دندان‌ها باقی می‌ماند. اگر برای شما هم سؤال است که آیا ارتودنسی تک دندان وجود دارد و آیا می‌شود تنها یک دندان را ارتودنسی کرد با کلینیک آرسته بهترین دندانپزشکی در شیراز همراه باشید.

آیا ارتودنسی یک دندان امکان پذیر است؟

ارتودنسی تک دندان ortho 06 before

بله امکان انجام ارتودنسی تک دندان وجود دارد؛ اما نه آنگونه که شما فکر می کنید.

بسیاری از افراد به منظور ارتودنسی یک دندان نیش، ارتودنسی یک دندان جلو و … به مراکز ارتودنسی مراجعه می کنند و تصور آنها این است که چون یک دندان کج دارند بنابراین نیازی به اعمال فشار و نیرو به سایر دندان ها نیست، در حالی که این تصور کاملا غلط است! در ارتودنسی تک دندان نیاز است که کمک براکت های ارتودنسی و سایر ابزارهای متحرک فضای مورد نیاز برای دندانی که کج شده است مهیا شود که این مهم برای حرکت جزئی سایر دندان ها شدنی است.

بنابراین به این نکته توجه داشته باشید که متخصص ارتودنسی به نسبت اندازه فک و وضعیت تک دندان کج ممکن است براکت را روی سایر دندان ها نیز نصب کند؛ اما هدف صاف کردن یک دندان کج شما است.

چرا باید ارتودنسی تک دندان را انجام داد؟

ارتودنسی یک دندان نیش کج یا یکی از دندان‌های جلویی، به معنای داشتن لبخندی بی‌نقص است. ارتودنسی تک دندان و ردیف کردن آن با سایر دندان‌ها می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای روی اعتماد به نفس فرد بگذارد. از فواید ارتودنسی تک دندان در زیبایی و اعتماد به نفس که بگذریم، باید به نقش ارتودنسی برای یک دندان در سلامت دندان‌ها نیز توجه کرد.

کج بودن یک دندان به دندان‌های کناری فشار وارد می‌کند. این مسئله به مرور زمان منجر به پوسیدگی دندان‌های کناری خواهد شد. خود دندان کج نیز فشار بیشتری نسبت به دندان‌ها تحمل کرده، و احتمال پوسیدگی آن (زودتر از سایر دندان‌ها) وجود دارد. ارتودنسی تک دندان کج، از انحراف و کج دیده شدن فک‌ها نیز جلوگیری می‌کند.

جالب است بدانید که بی توجهی به ارتودنسی یک دندان می‌تواند روی موارد زیر تأثیر بگذارد:

 • جویدن غذا
 • گوارش
 • ادای درست برخی کلمات

با توجه به این موارد، ارتودنسی یک دندان نیش، جلویی و یا حتی دندانی که در قسمت عقبی فک قرار دارد، اهمیت بالایی دارد. اگر شما نیز یک دندان کج در دهان خود دارید، پیشنهاد می‌کنیم در اولین فرصت برای ارتودنسی تک دندان اقدام کنید.

روش‌‌ های ارتودنسی تک دندان

نجام ارتودنسی یک دندان روش‌های مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. با توجه به اینکه یک دندان مورد نظر، دندان نیش یا دندان های جلو در فک پایین و بالا باشد، روش ارتودنسی مناسب خود را نیاز دارد که توسط متخصص ارتودنسی تعیین می شود.

روش ارتودنسی متحرک

ارتودنسی تک دندان ORTHO retainer 300x225

در این روش، از دستگاه‌هایی مانند اسپیسرها، پلاک‌ها و تجهیزات ارتودنسی شفاف استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها قابلیت تنظیم، جابه‌جایی و تغییر شکل دارند و در جهت مناسب به دندان فشار وارد می‌کنند. روش ارتودنسی متحرک برای ارتودنسی تک دندان بسیار رایج است.

روش ارتودنسی ثابت

ارتودنسی تک دندان images 13

در روش ارتودنسی ثابت، از براکت‌ها و سیم‌های فلزی استفاده می‌شود. براکت‌ها روی سطح دندان‌ها چسبانده می‌شوند و سیم‌ها به آن‌ها متصل می‌شوند. با تنظیم و تغییر فشار و کشش سیم‌ها، دندان‌ها به تدریج به جایگاه صحیح خود منتقل می‌شوند. این روش برای اصلاح مشکلات پیچیده‌تر و تنظیم بهتر دندان‌ها مناسب است.

روش ارتودنسی لیزر

ارتودنسی تک دندان laser 300x286

این روش نسبت به دو روش قبل، جدیدتر است و از تکنولوژی لیزر برای اصلاح مشکلات دندان استفاده می‌کند. با استفاده از لیزر، تغییرات مورد نیاز در بافت‌های دهانی و دندان‌ها ایجاد می‌شود. این روش معمولا سریع و بدون درد است که در آن با کمک لیزر، بخشی از دندان تراش داده می‌شود.

هر روش ارتودنسی برای شرایط خاصی مناسب است و لازم است برای پیداکردن بهترین روش، با یک متخصص ارتودنسی مشورت کنید تا بهترین روش برای شما تعیین و انجام شود.

هزینه ارتودنسی یک دندان کج

هزینه ارتودنسی تک دندان مانند قیمت سایر روش‌های ارتودنسی ثابت نیست و از فاکتورهای مختلفی تأثیر می پذیرد. هزینه ارتودنسی تک دندان بستگی به این دارد که فرد از چه روشی برای درمان استفاده می‌کند.از دیگر فاکتورهایی که بر روی قیمت ارتودنسی یک دندان کج تأثیر می‌گذارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طول درمان(هرچه درمان پیچیده‌تر باشد، زمان درمان نیز طولانی تر و هزینه نیز افزایش پیدا می‌کند.)
 • سابقه متخصص
 • شهری که در آن زندگی می‌کند
 • نوع براکت انتخاب شده
 • روند آماده‌سازی دندان جهت ارتودنسی

طول درمان ارتودنسی یک دندان

به صورت کلی طول درمان ارتودنسی به نکات و عوامل متعددی وابسته بوده که یکی از آن‌ها جایگاه و شرایط قرارگیری دندان است. هر اندازه میزان کج بودن و انحراف دندان بیشتر باشد، طبیعتا طول درمان نیز بیشتر خواهد شد. از دیگر نکات مؤثر در این زمینه می‌توانیم به رعایت نکات مخصوص به ارتودنسی نیز اشاره کنیم. شما می‌توانید با مراجعه به موقع به ارتودنتیست برای معاینه‌های دوره‌ای و همچنین توجه به نکات مهم در این بازه، باعث کاهش طول درمان ارتودنسی یک دندان بشوید.

مشکلات و عوارض احتمالی ارتودنسی یک دندان

ارتودنسی یک دندان نیز دقیقا مشابه با ارتودنسی کامل دندان‌ها، عوارض و مشکلات احتمالی دارد که باید قبل از نصب براکتها، دراین‌باره اطلاعات جامعی داشته باشید. برخی از این عوارض احتمالی به شرح زیر هستند.

 • احساس درد خفیف به خصوص در روزهای اول
 • خطر عفونت لثه
 • ایجاد لکه بر روی دندان
 • تحلیل مینای دندان
 • زخم شدن بافت نرم داخل دهان

سخن پایانی

در صورتی که فکر می‌کنید برای حل مشکل یکی از دندان‌های خود نیاز به ارتودنسی دارید، می‌توانید با مراجعه به کلینیک آرسته، وضعیت آن دندان را مورد بررسی قرار دهید تا در صورت نیاز از روش درمانی ارتودنسی یک دندان نیز برخوردار شوید. کلینیک آرسته بهترین دندانپزشکی در شیراز انواع خدمات درمانی برای حل مشکلات فک و دندان را به شما ارائه می‌دهد.