از خلال دندان استفاده کنیم یا نه؟

یکی از مهمترین مشکلات دهان و دندان پوسیدگی دندانها می باشد. و بیشتر آمار پوسیدگی دندانها هم مربوط به پوسیدگیهای بین دندانها می باشد. برای جلوگیری از این قبیل مشکلات باید بهداشت دهان و دندان را رعایت نمود. برای بهداشت دهان و دندان از یک سری وسایل و متد استفاده می گردد از قبیل مسواک، نخ دندان ، دهانشویه و وسایل دیگر. گاهی اوقات در مهمانی یا مراسمی می باشید که امکان مسواک زدن و یا دیگر وسایل مورد نیاز بهداشتت دهان ودندان موجود نمی باشد. در این حال میتوانید ازگزینه خلال دندان جهت پاکسازی بین دندانهایتان استفاده نمایید.

از خلال دندان استفاده کنیم یا نه

از خلال دندان استفاده کنیم یا نه از خلال دندان استفاده کنیم یا نه از خلال دندان استفاده کنیم یا نه Untitled 1 1

 استفاده از خلال دندان دارای قدمت تاریخی می باشد یه گونه ای که با بررسی های تاریخی مشخص شده است که از قدیم الایام انسانها برای پاکسازی دندانهایشان از قطعات چوبی استفاده می کردند. این شیوه یکی از ساده ترین متدها برای پاکسازی دندان از مواد غذایی می باشد. طبیعتا این شیوه هم مانند سایر شیوه ها یک سری مزایا و معایب دارد که در پایین به اختصار برخی آنها را برایتان شرح می دهیم.

مزایای استفاده از خلال دندان

از خلال دندان استفاده کنیم یا نه

این وسیله به خاطر یک سری ویژگیهایی طرفداران خاص خود را دارد. که در این جا به برخی از آنها اشاره می نماییم.

 • آسان بودن استفاده:

  از این وسیله به راحتی و بدون نیاز به هیچ وسیله دیگری مانند آب می توان استفاده نمود از این وسیله بدون محدودیت سنی و در همه جا می توانید استفاده نمایید.

 • قیمت مناسب:

  برای بهداشت دهان و دندان یک سری وسایل وجود دارد که هر کدام آنها از نظر هزینه، شرایط متفاوتی دارند خلال دندان یکی از ارزانترین گزینه های موجود در این زمینه می باشد.

 • نحوه استفاده ساده:

  بخاطر شکل نازک خلال دندان، براحتی می توان آنرا برای پاکسازی بین دندانها استفاده نمود در حین استفاده از آن، براحتی آنرا می توان کنترل کرد و ذرات غذایی را از بین دندانها خارج نمود

معایب استفاده از خلال دندان

به طور کلی استفاده از این وسیله در بین مردم بسیار رایج می باشد با این حال بسیاری از مردم می پرسند از خلال دندان استفاده کنیم یا نه ؟ . ولی از نظر دندانپزشکان و متخصصان استفاده از این وسیله با توجه به مضراتی که دارد اصلا جایز نیست و بهتر است از این وسیله استفاده ننمایید یا بهتر است بگوییم فقط در شرایطی که مجبورید از این وسیله استفاده نمایید. اگر برای رعایت بهداشت دهان و دندانتان فقط از این وسیله استفاده می کنید به شما پیشنهاد می کنیم که نظرتان را تغییر دهید و از وسایل دیگر هم استفاده نمایید. در اینجا به برخی از مهمترین مضرات آن برای دندان اشاره می نماییم :

 • آسیب به لثه ها:

  جنس خلال دندان معمولا از چوب یا پلاستیک می باشد نوک آن تیز می باشد و اگر با دقت استفاده ننمایید امکان سوراخ کردن و فرو رفتن در لثه وجود دارد و امکان آسیب رسیدن به دهان و لثه ها وجود دارد.

 • جا ماندن تکه های خلال دندان بین دندانها:

  اگر در حین استفاده از خلال دندان دقت نکنید امکان شکسته شدن آن در بین دندانها وجود دارد که اگر آن تکه ها خارج نگردد، دچار مشکلات بعدی مانند بروز عفونت های دندانی می گردید.

 • فاصله انداختن بین دندانها:

  استفاده همیشگی و مکرر از این وسیله باعث پدید آمدن فاصله در بین دندانها می گردد در این حالت امکان باقی ماندن ذرات بیشتری از غذا در بین دندانها ایجاد می گردد.

 • ایجاد عفونت درون دهان :

  خلال دندان ها معمولا از چوب و یا بامبو ساخته می شوند حال اگر در حین پروسه ساخت، چوبهای مورد نظر به طور کامل ضدعفونی نگردند و یا حتی اگر در مکانی آلوده نگهداری گردند. امکان باقی ماندن میکروبها، باکتریها و حتی قارچهای مختلف درون خلال دندانها وجود دارد بنابراین اگر آن خلال دندان وارد دهان گردد امکان ایجاد مشکل درون دهان می گردد. و اگر درون دهان زخم باشد، امکان ایجاد عفونت درون دهان خیلی بیشتر می گردد.

 • عدم تمیز کردن کامل دندانها:

  هدف بسیاری از افراد از استفاده این وسیله،  فقط برای خارج کردن مواد غذایی از بین دندانها می باشد و به طور کلی تنها توانایی خلال دندان خارج کردن مواد غذایی درشت از بین دندانها می باشد و برای تکمیل کردن  بهداشت دهان و دندان حتما باید از وسایل دیگری مانند مسواک و نخ دندان استفاده نمایید.