مشکل پروتروژن

مشکل پروتروژن protrogen

آیا تاکنون شخصی را دیده اید که فک بالایی آن ها جلوتر از فک پایینی آنها است. این گونه به نظر می رسد که چانه آنها از نظر معمول کوچکتر می باشد به این مشکل پروتروژن می گویند که به آن بیرون زدگی دندانها و همچنین در برخی منابع به آن جلوزدگی دندانها میگویند.

پروتروژن دندان به راحتی می تواند بر روی تکلم بیمار اثرات منفی مربوط به خود را بگذارد. اثرات منفی بیرون زدگی دندان ها بر روی چهره و  صورت قابل توجه است. همچنین می تواند سبب بروز مشکلات ظاهری و پایین آمدن اعتماد به نفس در بیمار گردد. بهبود زیبایی صورت، به طور معمول مهم ترین نگرانی بیماران مبتلا به بیرون زدگی دندان است.

پروتروژن چیست؟

خود واژه پروتروژن (Protrusions) به معنی بیرون زدگی می باشد. . وقتی که دندان ها از حالت طبیعی و نرمال خودتغییر کرده بدینگونه که جلو زده یا بیرون زده باشند، گفته می شود که پروتروژن دندان رخ داده است. این موضوع بیشتر در خصوص بیرون زدگی دندان های بالا عنوان می شود. در ادامه با مهمترین انواع بیرون زدگی دندان ها در فک بالا، علل و نحوه درمان آن ها آشنا خواهید شد.

انواع بیرون زدگی دندان فک بالا

به صورت کلی در ۳ حالت دندان های فک بالا، جلوتر از دندانهای فک پایین قرار بگیرند. این سه حالت را در پایین برای شما بیان میکنیم.

اوربایت یا (overbite): این حالت زمانی که فک بالا به صورت افقی  بیش از ۵ میلی متر جلوتر از فک پایین قرار داشته باشد و دندان های فک بالا دندان های فک پایین را نسبتا پوشانده باشند، رخ می دهد.

اورجت یا (overjet): همان اوربایت است با این تفاوت که دندان های فک بالابه صورت عمودی بیش از ۵ میلی متر از دندان های فک پایین فاصله دارند.

اپن بایت یا (openbite): زمانی که بین دندان های فک بالا و پایین حین بسته شدن دهان فاصله وجود داشته باشد.

علت بیرون زدگی دندانهای بالا

همانطور که گفته شد سه مدل پروتروژن داریم. علت وقوع بیرون زدگی دندان به نوع و شکل آن بستگی دارد. بعنوان مثال اوربایت و اورجت عمدتا ناشی از مسائل ژنتیکی و وراثت می باشد. اما اپن بایت می تواند دلایلی غیر از ژنتیک داشته باشد.

در اینجا برخی از مهم ترین علل بیرون زدگی دندان های بالا را برایتان نام می بریم:

  • مکیدن بیش از حد انگشت شست در کودکی که به مرور زمان بین دندانهای بالا وپایین فاصله ایجاد می کند.
  • کوچک بودن فک که به علت نبود فضا برای رشد مناسب دندان ها می باشد.
  • بزرگ بودن سایز دندان ها و نرمال بودن سایز فک ها
  • شلوغی و ازدحام دندان ها
  • وارد شدن ضربه به صورت
  • تنفس دهانی