جراحی افزایش طول تاج دندان

افزایش طول تاج دندان، یکی از درمانهای شایع در زمینه دندانپزشکی می باشد. این درمان از طریق جراحی لثه در یک جلسه و بصورت سرپایی در مطب انجام می گیرد. هدف از این جراحی، ایجاد محیط کافی و مناسب برای ترمیم دندان ها صورت می گیرد.

در اصل این درمان، برای تکمیل پروسه درمان ترمیم دندان می باشد. این عمل برای موارد درمانی دیگری مانند عصب کشی، کاشت ایمپلنت و قراردادن پل نیز انجام می گیرد.

افزایش طول تاج دندان  افزایش طول تاج دندان Untitled 1

علل انجام عمل افزایش طول تاج دندان

  • مهمترین علت انجام این عمل، انجام عمر دندان می باشد. این عمل برای افزایش فضای لازم برای نصب بهتر روکش بر روی دندان  و توسط متخصص جراحی لثه صورت می پذیرد.
  • از علل دیگری که می توان برای این عمل اشاره کرد، افزایش زیباسازی دندان و پدید آمدن خط لثه زیباتر  می باشد.
  • این عمل باعث افزایش استحکام دندان می باشد. و احتمال پوسیدگی دندان را کاهش می دهد.
  • پس از افزایش طول تاج دندان؛ فضای بیشتری از دندان برای نصب روکش قابل دسترسی می باشد.
  • یکی دیگر از مواردی که این عمل انجام می پذیرد، برای اصلاح لبخند لثه ای می باشد. در برخی افراد هنگام لبخند بخش زیادی از لثه دیده می شود. بنابراین برای این افراد، با جراحی لثه و کوتاه کردن لثه، موقع خندیدن دیگر لثه فرد نمایان نمی شود.

درباره عمل افزایش طول تاج دندان

این افزایش طول تاج با روشهای مختلفی مانند جراحی و یا لیزر انجام می گردد. همانطور که اشاره شد، این عمل یک عمل سرپایی لثه می باشد. این عمل نیاز به بیهوشی کلی ندارد و فقط با بی حسی موضعی انجام می پذیرد. طی این عمل تکه ای از لثه اطراف دندان برداشته می شود تا فضای کافی برای نصب روکش دندان ایجاد گردد.

 نحوه انجام عمل افزایش طول تاج دندان

همانگونه که گفته شد، برای انجام این عمل این کار ابتدا در بافت لثه یک سری برش زده می شود. لثه را تا جایی که برای نصب روکش نیاز می باشد، از بافت دندان کنار می زنند. بعد از انجام این کارها و انجام شدن عمل، محل جراحی را با آب نمک شست و شو می دهند. بعد از ضد عفونی کردن محل جراحی، لثه را بخیه می زنند.

جراحی افزایش طول تاج دندان برای چه افرادی مورد نیاز می‌شود؟

این درمان برای افرادی مورد نیاز می باشد که سوراخ موجود در دندان آنها بخاطر پوسیدگی و عدم رسیدگی بیش از حد عمیق شده است و برای روکش دندان آنها فضای کافی وجود ندارد. در این افراد با برش لثه فضای کافی برای نصب روکش را ایجاد می کنند.