پوسیدگی دندان چیست؟

همانگونه که همه می دانیم دهان یک محیط  مرطوب و مملو از انواع باکتریها می باشد. مرطوب بودن دهان و همچنین دمای محیط داخلی دهان عوامل فوق العاده برای رشد  این قبیل باکتریها می باشند. اگر بخواهیم به زبان ساده پوسیدگی دندان را شرح دهیم می توان این را گفت که نرم شدن مینای دندان و آسیب ساختاری دندان را پوسیدگی دندان گویند. این نرم شدن به علت اسیدهای ایجاد شده توسط همین باکتریها موقع تجزیه قند در دهان ایجاد می شود. اگر این نرم شدن مینای دندان رفع نشود باعث ایجاد حفره هایی در دندان می گردد. این حفره ها اگر اصلاح نشوند ممکن است باعث از بین رفتن کل دندان گردند. همچنین به مرور زمان این اسیدهای ایجاد شده می توانند علاوه بر از بین بردن مینای دندان باعث پوسیدگی لایه بعد یعنی عاج دندان گردند. با از بین رفتن عاج دندان اعصاب دندان قابل دسترسی شده و با خوردن و نوشیدن خوراکیهای سرد و گرم، تحریک شده و درد دندان حس می گردد.

در این مقاله به برخی از دلایل پوسیدگی دندان اشاره می نماییم.

یکی از مهمترین دلایل پوسیدگی دندان ساختار خود دندان می باشد. با توجه به رژیم غذایی فرد و میزان دریافت کلسیم در بدن، بافت مینای دندان مقاومت متفاوتی دارد. اگر میزان دریافت کلسیم متناسب با بدن نباشد بافت مینای دندان دچار مشکل شده و سست می گردد. و در نتیجه آسیب پذیرتر نسبت به پوسیدگی دندان می گردد.

پوسیدگی دندان چیست پوسیدگی دندان پوسیدگی دندان چیست 60

از دلایل دیگر پوسیدگی دندان می توان به طرز قرار گرفتن دندانها کنار همدگیر و همچنین میزان شیارهای خود دندانها اشاره نمود که باعث ماندگاری غذا و مواد قندی دربین دندانها و شیار دندانها بخصوص دندانهای انتهایی دهان و در نتیجه احتمال بالا رفتن خطر پوسیدگی دندان ها می گردد.

یکی دیگر از دلایل پوسیدگی دندان، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد . بهداشت دهان و دندان مهمترین عامل بازدارندگی پوسیدگی دندان می باشد. مسواک زدن صحیح که در مقاله دیگری به آن اشاره نمودیم، نخ دندان کشیدن، مصرف دهانشویه ها، قرقره آب نمک از مواردی هستند که می توانند از پوسیدگی دندانها تا حد زیادی جلوگیری نمایند.

سعی نمایید که هر شش ماه به دندانپزشک مراجعه نمایید تا دندانهایتان توسط یک متخصص بررسی گردد تا در صورت بروز مشکل سریعا تا قبل از حاد شدن آن از رشد مشکل جلوگیری گردد. دندان پزشک در صورت مشاهده آسیب دیدگی سریعا از طرق مختلف ماند ترمیم، عصب کشی، روکش کردن دندان و حتی با کشیدن دندان، آن مشکل را رفع می نماید.

بر اثر ترشح اسید از مواد قندی توسط باکتریها در دندان ها پلاک ایجاد می گردد و در صورتی که این پلا کها بر اثر مسواک زدن و یا نخ دندان کشیدن از بین نروند باعث نرم شدن مینای دندان و در نتیجه پوسیدگی دندان می گردند.

به طور کلی در این مقاله مهمترین دلایل پوسیدگی دندان اشاره نمودیم. بنابراین از شما تقاضامندیم که با رعایت بهداشت دهان  و دندان و همچنین چکاپ دوره ای منظم توسط دندان پزشک از پوسیدگی دندان خود جلوگیری نمایید.