مرتب کردن دندان بدون ارتودنسی

مرتب کردن دندان بدون ارتودنسی مرتب کردن دندان بدون ارتودنسی Untitled 1

دندانپزشکی زیبایی شاخه ای از دندانپزشکی است که هدف از آن زیباتر کردن طرح لبخند انسان می باشد. این نوع دندانپزشکی شامل راههایی مانند ارتودنسی، کامپوزیت، لمینت، راههای مختلف برای مرتب کردن دندان بدون ارتودنسی و غیره می باشد. بسیاری از انسانها دندانهای نامرتبی دارند. علاوه  بر آن ممکن است دندانهایشان در جای خود بنا به دلایل مختلف قرار نگرفته اند. برای رفع این مشکل دندانپزشکان راههای مختلفی را یافته اند. در این مطلب برخی از مهمترین این راهها را بیان می نماییم.

ارتودنسی

یکی از اولین راههای درمان که در دندانپزشکی زیبایی ارائه گردید، ارتودنسی می باشد. ارتودنسی برای مرتب نمودن و اصلاح موقعیت دندانها و فک ها ابداع شد. طول دوره این درمان طولانی می باشد. ارتودنسی برای مرتب کردن دندانهای کج، ناهموار واصلاح موقعیت فک ها به کار می رود. اکثر رشته های دندانپزشکی زیبایی دائمی نمی باشند و بعد از مدتی ممولا ۵ تا ۱۵ سال ماندگاری دارند. ارتودنسی  با تغییر موقعیت خود دندانها، زیبایی طرح لبخند را انجام می دهد. بهمین دلیل بسیاری از دندانپزشکان ارتودنسی را بهترین شیوه درمان  دندانپزشکی زیبایی می دانند.

پروسه ارتودنسی

ابتدا اگر دندانی در موقعیت خود نباشد و جای دندانهای دیگر را تنگ کرده باشد را می کشند.

با استافاده از انواع وسایل دندانپزشکی دندانهای را تحت فشار قرار می دهند.

با استفاده از فشار حاصل از چسبیدن براکت ها به دندانها، موقعیت آنها را در فک اصلاح می کنند.

طول دوره درمان چیزی حدود ۱۵ تا ۳۶ ماه می باشد.

دلایل اهمیت مرتب کردن دندانها

طرح لبخند ی زیباتر خواهید داشت.

با دندانهای مرتب شده راحت تر می توان تغذیه نمود.

رعایت بهداشت دهان و دندان آسان تر می گردد.

وقتی دندانهای مرتب شده داشته باشید کمتر دچار عفونت لثه می گردید.

میزان ابتلا ی افراد با دندانهای نامرتب به مشکلات دهانی از قبیل پوسیدگی دندان خیلی بیشتر می باشد.

مرتب کردن دندان بدون ارتودنسی

امروزه با وجود درمانهایی همچون لمینت و کامپوزیت که بعد از دو تا سه جلسه نهایتا در یک ماه انجام می پذیرند، بسیاری از افراد تمایلی به ارتودنسی ندارند.  ارتودنسی یک سری ویژگیهایی دارد که نسبت به درمانهای دیگر ضعف محسوب می شود. از این ویژگیها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

طولانی بودن دوره درمان ارتودنسی نسبت به سایر درمانها.

ظاهر نازیبای سیم های ارتودنسی بر روی دندانها.

ممکن است بخاطر فشار وارده بر روی لثه وفک، التهابات لثه ایجاد گردد.

سایر روشها

بهمین جهت دندانپزشکان زیبایی راههای مختلف دیگری را برای مرتب کردن دندان بدون ارتودنسی ابداع نموده اند. از جمله این درمانها میتوان به متد زیر اشاره نمود.

 • باندینگ دندان :

  پر کردن فضای خالی بین دندانها با استفاده از چسب مخصوص باندینگ و رنگ دندان خلاصه درمان باندینگ می باشد. این روش درمانی برای ترمیم دندانهای شکسته به کار می رود. علاوه بر آن برای پر کردن دندانها نیز به کار می رود.

 • جرم گیری دندانها:

  یکی دیگر از متد مرتب کردن دندان بدون ارتودنسی درمان جرم گیری دندانها می باشد. این روش برای کمک به بهداشت دندانها و لثه ها و همچنین تغییر رنگ دندانها و زیباترنمودن آنها نیز به کار می رود. با جرم گیری دندان، پلاکهای بوجود آمده بر روی دندانها برداشته می شود.

 • روکش دندان :

  از این روش درمانی برای اصلاح مشکلاتی مانند پوسیدگی دندانها، شکستگی و حتی پوشش دندانها برای عصب کشی استفاده می گردد.  با این کار دندان ها دارای ظاهری زیباتر می گردد. عقب یا جلو بودن یک دندان مثل دندان نیش با روکش جبران و اصلاح می گردد.

 • لمینت دندان:

  در این روش درمانی یک لایه سرامیکی نازک بر روی دندانها قرار می گیرد. مشکلات  و نواقص دندانها با استفاده از همین روش از بین می رود.