ارتودنسی لینگوال

بسیاری از افراد دارای دندانهای نامرتب، دندانهای با فاصله و یا با تراکم بالا می باشند. ارتودنسی لینگوال یکی از راههای رفع این گونه مشکلات می باشد. ارتودنسی یک دوره طولانی معمولا بین یک تا سه سال دارد. طول دوره درمان به موارد زیادی بستگی دارد. مواردی همچون شدت وخامت دندانها و سلامت لثه ها.

ارتودنسی لینگوال ارتودنسی لینگوال Untitled 1 2

ارتودنسی لینگوال چیست؟

ارتودنسی لینگوال، نامرئی، پشت دندانی و زبانی یک سبک از ارتودنسی می باشد که طی آن براکت ها و بریس ها داخل دهان و مخفی از نظرها می باشد. این نوع ارتودنسی در ظاهر انسان جلوه نازیبایی ایجاد نمی کند. به خاطر مخفی بودن بریس ها هر کسی متوجه ارتودنسی نمی گردد. بهمین جهت یک ایده پر طرفدار می باشد.

این شیوه فقط در صورتی قابل توجه افراد دیگر می باشد که در هنگام صحبت کردن شما به دندانهای شما دقت نماید. از نظر هزینه این سبک ارتودنسی از ارتودنسی های معمولی گرانتر می باشد.

خصوصیات ارتودنسی لینگوال

ین سبک ارتودنسی از نظر تجهیزات کاملا شبیه ارتودنسی های دیگر می باشد. تجهیزات آن شامل براکتها، سیم و الاستیک می باشد. تفاوت این ارتودنسی با سایر ارتودنسی ها در این است که درآن، بریس ها در سمت داخلی دندانها قرار می گیرند. این نوع ارتودنسی از گروه ارتودنسی های ثابت می باشد و فشار زیادی به دندانها وارد میکند.

در ارتودنسی لینگوال فشار وارده بالا و متغیر بودن اندازه براکت ها، دو عامل مهم می باشند. این روش بنا به دلایلی که گفته شد سریعتر از روشهای دیگربه نتیجه می رسد. با این روش، شدیدترین کج شدگیها و بهم ریختگی ها ی دندان را می توان رفع کرد.

مزیتهای ارتودنسی لینگوال

 • آسیب کمتر به لثه

  در ارتودنسی فشار زیادی بر دندانها وارد می شود تا آنها را مرتب نماید. معمولا این سبک قرار گرفتن بریسها و فشار زیادی که به آنها می آید موجب التهاب لثه ها می گردد. ارتودنسی های معمولی معمولا بشدت دردناک می باشند. در ارتودنسی لینگوال فشار بیشتری به بریس ها وارد می گردد . سبک قرار گرفتن بریس ها در ارتودنسی لینگوال موجب وارد شدن آسیب کمتربه لثه ها می گردد.

 • نامرئی بودن

  از مزایای ارتودنسی می توان به نامرئی بودن آن اشاره نمود. این ارتودنسی ها همانگونه که در بالا به آن اشاره گردید، در سطح داخلی دندانها کار گذاشته می شوند و قابل دید نمی باشد.

 • ثابت بودن

  این سبک ارتودنسی ثابت می باشد و از ارتودنسی های متحرک خیلی کاربردی تر می باشد. این سبک ارتودنسی برای اصلاح تمامی دندانها پیشنهاد می گردد.

 • رفع فاصله دندانها

  این سبک ارتودنسی مناسب افرادی است که دندانهای آنها به میزان زیادی کج می باشند.

طول دوره درمان

در تمامی روش های ارتودنسی عوامل زیادی باعث متغیر بودن طول دوره درمان می گردند. ممکن است یک سبک درمان در یک فرد ۱۸ ماه طول بکشد و در فردی دیگر طولانی تر باشد. از عواملی که در طول دوره درمان تاثیر گذار است می توان به مواردی همچون سن فرد متقاضی، شدت مشکلات دندانها، وضعیت جسمانی فرد، بیماریهای لثه و دهان ودندان اشاره نمود. معمولا این دوره درمانی بین ۱۸ تا ۳۶ ماه طول می کشد.

سن مناسب برای ارتودنسی لینگوال

بهترین زمان برای ارتودنسی، وقتی است که بدن هنوز در حال رشد می باشد. یعنی قبل از رسیدن به بلوغ. معمولا سنهای بین ۱۰ تا ۱۵ سال برای این درمان پیشنهاد می گردد. البته در افراد با سن بالاتر هم می توان این درمان را استفاده نمود، فقط ممکن است طول دوره درمان طولانی تر بگردد و یا درمان سخت تر باشد و نیاز به درمانهای مکمل همچون جراحی فک داشته باشید.