تراشیدن دندانها برای نصب لمینت

لمینت دندان یکی از راههای درمانی دندانپزشکی زیبایی می باشد. در طول دوره درمان لمینت روکشی که عمدتا از جنس سرامیک می باشد بر روی بخش جلویی دندان قرار می گیرد. این پوشش سرامیکی دندان ها را می پوشاند و اگر مشکلی باشد پنهان می نماید. حالت لمینت به گونه ای است که یک روکش صاف و براق شبیه دندان خود شخص متقاضی می باشد. معمولا رنگ لمینتها سفید می باشد و برای اشخاصی که قصد دارند لبخند هالیودی داشته باشند استفاده می گردد. این پوشش یکی از ساده و سریعترین روش های دندانپزشکی برای ترمیم و پوشاندن دندانهای بدرنگ(دندانهای زرد و قهوه ای و سیاه) و دندانهای مشکل دار(دندانهای ترک خورده، شکسته)می باشد. مهمترین بخش نصب لمینت بر روی دندانها تراشیدن دندان برای نصب لمینت می باشد.

تراشیدن دندانها برای نصب لمینت  تراشیدن دندان جهت نصب لمینت Untitled 1 1

تراش دندان برای لمینت

بخاطر ماده تشکیل دهنده روکش لمینت، دارای استحکام فوق العاده ای می باشد. همانگونه که در بالا اشاره نمودیم، برای نصب روکش بر روی دندانها، دندانپزشک معالج مجبور است برشهایی بر روی مینای دندان ایجاد نماید. بسیاری از دندانپزشکان با این روش زیبایی مخالف می باشند، زیرا بسیاری از این افراد معتقدند که تراشیدن دندان بخصوص مینای آن اقدامی اشتباه می باشد. این افراد معتقدند که تراشیدن مینای دندان به معنی آسیب زدن به مینای دندان به دست خود فرد می باشد و این کار عواقب بدی برای دندانهای فرد دارد. اگر مرحله تراشیدن دندانها توسط یک پزشک با تجربه انجام پذیرد، هیچ گونه مشکلی برای دندان های فردایجاد نمی گردد.

تفاوت در میزان تراش دندان برای نصب لمینت

این روکش ها انواع مختلفی دارند و بسته به نوع جنس و ترکیب و ساختار لمینت نیاز به یک میزان برش برای نصب دارند. در کل نتیجه نهایی کار، میزان برش اصولی و استحکام کار به مهارت و تجربه دندانپزشک معالج بستگی دارد.  میزان تراش برای هر دندان و با توجه به نوع لمینت متفاوت می باشد. برای درک بهتر این حرف میتوان اشاره نمود که دندانهایی که صاف باشند و یا آسیب کمتری دیده باشند نسبت به دندانهای ناصاف، کج، دارای آسیب دیدگی های مختلف همچون پوسیدگی و یا ترک خوردگی میزان تراش کمتری نیاز دارند.

دلیل تراشیدن دندانها برای لمینت

در بالا نیز اشاره گردید که مهمترین مسئله برای نصب لمینت تراشیدن صحیح دندان ها میباشد. اگر روکش لمینت بر روی دندانی که کج هست و یا برش نخورده و یا حتی درست تراش نخورده نصب گردد، مشکلات عدیده دیگری برای فرد ایجاد می گردد. روکش لمینت ضخامت کمی دارد،  بهمین دلیل بر روی دندان ناهموارنمیتواند بدفرمی های دندان را اصلاح کند. مشکل دیگری که این ناهمواری دندان بدنبال دارد، میتوان به کم شدن مقاومت و طول عمرروکش لمینت اشاره نمود. بهمین دلیل گفته شد که از اصلی ترین کارها برای اصلاح دندان با لمینت دندان، برش مینای دندان می باشد.

تراش دندان باید به گونه ای باشد که برآمدگی دندانها را صاف نماید و یک بستر صاف، هموار و یکدست را برای نصب پوشش ایجاد کند. اگر تراش دندانها اصولی باشد، روکش لمینت به طور کامل و صحیح بر روی دندان ها قرار می گیرند و هیچ درز و محل نفوذی بر روی دندان وجود نخواهد داشت.

تراش دندان و مهارت دندانپزشک

با توجه به حرفهایی که در بالا گفته شد، اگر دندانپزشک با تجربه و ماهر نباشد،  احتمال نابودی دندان قوت می گیرد. به طور کلی، لمینت کل سطح دندان را در بر گرفته و موجب پوشش کلی دندان می گردد. اگر دندانپزشک نتواند برآمدگیهای دندان رادرست هموار نماید و یا اینکه دندانهای فرد ناهموار باشد به گونه ای که نتوان آنرا صاف نمود، لمینت روشی مناسب برای این مشکل نمی باشد.

مراحل انجام لمینت دندان

برای انجام این درمان دو جلسه برای هر دندان کافی می باشد. در یک جلسه معاینات لازم انجام می گردد، قالبگیری می شود. در جلسه دوم هم روکش های ساخته شده درون لابراتوار بر روی دندانها قرار می گیرد. البته اگر دندانهای فرد نیاز به درمانهای جانبی داشته باشد این تعداد جلسه ممکن است افزایش یابد.

پس از قالبگیری دندانها در جلسه اول، در لابراتوار لمینتها ساخته می شود. در جلسه دوم با توجه به شرایط دندانها، دندانها به میزان لازم تراش می خورند، سپس به خوبی شستهم ی شوند. پس از خشک شدن دندانها، بر روی روکش ها چسب زده و بر روی دندان ها قرار داده می شوند.