معنای لکه های سفید روی دندان چیست؟

لکه های سفید روی دندان 0 2 495x400

این لکه ها، به عنوان تغییر رنگ بر روی دندان ها محسوب می شود که به طور واضح، با سایر دندان ها دارای تفاوت رنگ است. لکه های سفید برای دندان های شما مضر نیستند، اگرچه گاهی اوقات می توانند نشانه اولیه پوسیدگی دندان باشند. بنابراین ضروری است که برای معاینه و مشاوره صحیح به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

آیا لکه های سفید روی دندان ها از بین می روند؟

اگر لکه های سفید دندان دارید، پیش از هر اقدامی، بهترین درمان شامل بهبود بهداشت دهان و دندان شما می شود. بزرگسالان و کودکان باید حداقل دو بار در روز به مدت دو دقیقه دندان های خود را مسواک بزنند و روزانه از نخ دندان استفاده کنند.

همچنین باید برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید تا علت لکه های سفید شما مشخص شود. دندانپزشک می تواند یک ژل فلوراید برای کمک به تقویت دندان ها و جلوگیری از تبدیل لکه های سفید موجود به حفره تجویز کند. اگر حفره ای در جایی که لکه سفید یا تغییر رنگ وجود دارد ایجاد شود، دندانپزشک شما می تواند این لکه ها را با یک کامپوزیت همرنگ دندان پر کند.

اگر دندانپزشک شما تشخیص دهد که شما دندان ترنر دارید و لکه های سفید شما باعث پوسیدگی یا حفره نمی شوند، نیازی به درمان آنها نیست. با این حال، اگر نسبت به این لکه‌ ها احساس بدی می‌کنید، می‌توانید از درمان‌هایی مانند سفید کردن دندان‌های حرفه‌ای و روکش‌های دندانی استفاده کنید تا این حالت کمتر دیده شوند.

این را نظر داشته باشید که اثرات فلوئوروزیس معمولاً بسیار خفیف است. برای درمان فلوئوروزیس، می توانید مصرف فلوراید خود را با استفاده از مقدار توصیه شده خمیر دندان و نوشیدن آب بطری، به جای آب شهری، کاهش دهید. در موارد شدید، برای اصلاح هرگونه تغییر رنگ دائمی، می توان از تکنیک های دندانپزشکی زیبایی مانند سفید کردن دندان ها، روکش ها و سایر ترمیم ها استفاده کرد.

درمان موثر لکه های سفید دندان

برخی از درمان های موثر عبارتند از:

 • میکروابریژن مینا : فرآیندی است که شامل از بین بردن لکه های سفید دندان به صورت مکانیکی با استفاده از ابزار دندانپزشکی است. این کمترین تأثیر را روی مینای دندان دارد. زیرا تنها یک لایه نازک از مینا از سطح دندان شما جدا می شود. نتایج به اندازه سفید کردن دندان عالی است.
 • سفید کردن دندان : این روش، شامل استفاده از سفید کننده برای شکستن لکه های سفید به لکه های جزئی است که کمتر مشخص هستند و در نتیجه دندان های شما را درخشان می کند. انواع مختلفی از محصولات سفید کننده دندان مانند خمیر دندان سفید کننده، دهانشویه ها و نوارها در دسترس هستند. با این حال، برای بهترین نتیجه، توصیه می شود از دندانپزشک خود مشاوره بگیرید.
 • روکش‌های دندانی : آنها روکش‌هایی هستند که برای پوشاندن لکه ‌های سفیددندان استفاده می‌ شوند، هنگامی که از بین بردن تغییر رنگ از طریق روش ‌های دیگر غیرممکن باشد. دندانپزشک شما روکش های سفارشی را متناسب با شکل، رنگ و اندازه دندان های شما می سازد. سپس پوسته‌ها در جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شوند تا ظاهری طبیعی به آن‌هاببخشند.

انواع مختلف لکه های سفید دندان

دمینرالیزاسیون یا کلسیم زدایی

دمینرالیزاسیون که به آن کلسیفیکاسیون نیز می گویند، به دلیل تجمع بیش از حد و طولانی مدت باکتری در دهان ایجاد می شود. این باکتری می تواند به بخش هایی از مینای دندان حمله کند که باعث ضعیف شدن آن می شود. با از بین رفتن مینای دندان، لکه های سفید دندان یا قهوه ای ایجاد می شود. از آنجایی که این نوع تغییر رنگ دندان می تواند منجر به پوسیدگی شود، دندانپزشک شما باید آنها را در هر جلسه دندانپزشکی معاینه و درمان کند.

در برنامه درمانی، معمولاً برای مینای دندان که در حال دمینرالیزه شدن یا کلسیم زدایی است، معاینه کامل توصیه می شود. در صورت عدم وجود حفره، هیچ درمانی به جز افزایش دفعات مسواک زدن و نخ دندان کشیدن لازم نیست. هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان، مسواک زدن دندان ها حداقل دو بار در روز و نخ دندان کشیدن یک بار در روز برای جلوگیری از تجمع باکتری های اضافی روی دندان ها و مینای دندان ضروری است. اگر حفره ای در نقطه تغییر رنگ ایجاد شود، آن نقطه با یک کامپوزیت همرنگ دندان پر می شود.

هیپوپلازی مینا یا ترنر دندان

هیپوپلازی مینای دندان می تواند باعث ایجاد لکه های سفید دندان شود. معمولاً اولین بار در دوران کودکی مشاهده می شود اما می تواند در بزرگسالی نیز ظاهر شود. این عارضه ناشی از عوامل متعددی از جمله عدم دریافت مواد مغذی مناسب در رژیم غذایی، تب بالا به دلیل بیماری، سیگار کشیدن در دوران بارداری و نوزاد نارس است.

هیپوپلازی مینای دندان نیز می تواند در اثر مصرف برخی داروها و حتی ضربه به دندان ایجاد شود. تصور بر این است که افراد مبتلا به هیپوپلازی مینای دندان ممکن است بیشتر در معرض پوسیدگی دندان در نواحی لکه های سفید باشند، به همین دلیل، مشاهده آن لکه ها اغلب توصیه می شود.

اگر هیپوپلازی مینای دندان باعث ایجاد حفره یا پوسیدگی دندان نشود، نیازی به درمان نیست. با این حال، اگر فرد نسبت به لکه های سفید دندان خود آگاه باشد، می ‌توان از بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان‌ ها استفاده کرد. همچنین، می‌توان از میکروابریژن که شامل برداشتن لایه نازکی از مینای تغییر رنگ شده و کاربرد لمینت دندان  که بصورت پوسته های نازکی روی دندان‌ های آسیب ‌دیده چسبانده شده‌اند، استفاده نمود تا لکه ها کمتر دیده شوند.

فلوروزیس

لکه های سفید روی دندان 2 495x400

فلوئوروزیس در کودکان شایع است، اما اگر در دوران کودکی درمان نشود، ممکن است در بزرگسالی همچنان این لکه های سفید را داشته باشید. فلوروزیس به دلیل قرار گرفتن در معرض بیش از حد فلوراید رخ می دهد. در حالی که فلوراید به تقویت دندان ها کمک می کند، مقدار زیاد آن می تواند باعث ایجاد لکه های کوچک سفید، قهوه ای یا زرد شود. این معمولا زمانی رخ می دهد که فلوراید از منابع متعددی از جمله آب فلورایددار (بیشتر آب شهر حاوی فلوراید)، مکمل های ویتامینی حاوی فلوراید و بلعیدن خمیردندان حاوی فلوراید مصرف شود.

درمان فلوئوروزیس می‌تواند شامل میکروابریژن باشد که ناحیه تغییر رنگ مینا را از بین می‌برد، لکه‌های زرد یا قهوه‌ای بلیچینگ یا چسباندن روکش سرامیکی به سطح دندان برای پنهان کردن لکه و تغییر رنگ درمان می شوند.

تجمع پلاک

لکه های سفید روی دندان                495x400

تجمع طولانی مدت باکتری به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان باعث ایجاد پلاک دندان و لکه های سفید دندان می شود. محیط بسیار اسیدی در دهان، بستر مناسبی برای رشد باکتری ها ایجاد می کند که مینای دندان را به خطر می اندازد و آن را ضعیف می کند. مینای ضعیف به راحتی فرسایش می یابد و باعث ایجاد لکه های سفید یا زرد قهوه ای روی دندان ها می شود.

رژیم غذایی

لکه های سفید روی دندان                  1

رژیم غذایی کم کلسیم شما را مستعد مشکلات دندانی مانند لکه های سفید می کند. کلسیم پایه و اساس دندان های قوی است. بنابراین، محرومیت از کلسیم، مینای دندان را ضعیف می کند و آن را مستعد لکه های سفید می کند. مصرف غذاهای غنی از کلسیم مانند سبزیجات برگدار و بادام احتمال ایجاد لکه های سفید را به حداقل می رساند

چگونه از لکه های سفید روی دندان پیشگیری کنیم؟

راه هایی برای کمک به جلوگیری از لکه های سفید دندان وجود دارد. رعایت بهداشت دهان و دندان مطمئن‌ترین راه برای جلوگیری از بسیاری از مشکلات سلامت دهان از جمله لکه‌های سفید روی دندان است، هرچند نکات مفید دیگری برای جلوگیری از ایجاد لکه‌های سفید روی دندان‌ها وجود دارد.

اطمینان حاصل کنید که آب با فلوراید زیاد مصرف نمی کنید. به کودکان، به ویژه کودکان زیر شش سال، باید در مسواک زدن کمک شود تا اطمینان حاصل گردد که از مقدار مناسب خمیر دندان (اندازه نخود) استفاده می کنند و خمیر دندان را نمی بلعند.

پس از خوردن و آشامیدن، اسیدهای موجود در دهان خود را با نوشیدن و چرخاندن آب به اطراف دهان خود خنثی کنید.

کاهش مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین و اسیدی مانند میوه ها و آب میوه های سیتریک، آب نبات، نوشابه و سایر نوشابه های گازدار در نظر گرفته شود. مصرف آنها با اعتدال بی ضرر است. اطمینان حاصل کنید که براکت های ارتودنسی به طور کامل تمیز می شوند، به خصوص در اطراف براکت ها و سیم ها برای جلوگیری از ایجاد علائم سفید روی دندان ها بررسی شود.

داروی خود را با پزشک خود به خصوص برای مادران باردار در میان بگذارید، زیرا برخی داروها بعداً می توانند روی رشد دندان کودک شما تأثیر بگذارند. ترک سیگار می تواند از ایجاد لکه های سفید دندان برای افراد سیگاری جلوگیری کند.