خمیر دندان خوب چه ویژگی هایی دارد؟

نکاتی برای انتخاب یک خمیر دندان خوب good toothpase

خمیر دندان از آن محصولاتی است که تقریبا همۀ افراد دنیا با آن آشنایی دارند و کمابیش از آن استفاده می‌کنند. این محصول مهم می‌تواند مانع از بروز بسیاری از مشکلات سلامتی شود. اما یک خمیر دندان خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ برای انتخاب یک خمیر دندان خوب و مناسب به چه نکاتی باید توجه کنیم؟‌

مواد تشکیل دهنده ی خمیر دندان های امروزی :

۱-یکی از ترکیبات مهم خمیردندانها مواد ساینده می باشد . مقدار مواد ساینده ی مورد استفاده در خمیر دندانها باید مشخص باشد زیرا زیاد ان باعث حساسیت وفرسودگی دندانها می شود و کم بودن مواد ساینده باعث می شود دندانها خوب تمیز نشوند

۲-استفاده از طعم دهنده و خشبو کننده ها در داخل خمیر دندانها

۳-استفاده از مواد صابونی برای ایجاد کف و حرکت راحتتره مسواک بر روی دندانها

۴-استفاده از رنگ در داخل خمیر دندانها

۵-استفاده از مواد غلیظ کننده ماننده گلیسیرین برای اینکه خمیر دندان شکل خمیری داشته باشد

۶-استفاده از مواد داروئی ماننده هگزاکلروفن ، فلوراید و کلروفیل

شاید از آن دسته افرادی هستید که با خواندن برچسب و اطلاعات روی هر محصول، اقدام به خرید آن می‌کنید. شاید هم مدت زیادی است که مسواک‌تان را عوض نکرده‌اید یا اینکه همیشه بدون توجه به ویژگی‌های یک خمیردندان ارزان‌ترین گزینۀ موجود را انتخاب می‌کنید. در هریک از این گروه‌ها که باشید، فرقی نمی‌کند. مطالعۀ این مقاله تا انتها باعث می‌شود نکات خوبی دربارۀ ویژگی‌های یک خمیر دندان مناسب یاد بگیرید.

بیشتر دندان‌پزشکان فلوراید را مهم و ضروری می‌دانند

نکاتی برای انتخاب یک خمیر دندان خوب fluoride ion toothpaste

هنگام خرید خمیردندان میزان فلوراید موجود را بررسی کنید.به دنبال ppmfباشید. اگر زیر ۱۰۰۰ باشد به این معناست که میزان فلوراید موجود در خمیردندان کم است و هیچ محافظتی در برابر پوسیدگی ندارد. اگر ۱۴۵۰ باشد آن وقت آن رقم توصیه شده را دارا می‌باشد. اما به این نکته توجه داشته باشید که خمیردندان مخصوص کودکان حاوی سطح پایین‌تری است.

در وب‌سایت انجمن دندان‌پزشکی آمریکا گفته شده است که هرکس باید دست‌کم دو بار در روز، دندان‌های خود را با خمیر دندان دارای فلوراید بشوید. فرمول‌های شیمیایی مختلفی از فلوراید در تولید خمیردندان‌ها به کار گرفته می‌شود، اما تمام آنها ویژگی مشترکی دارند: توانایی مبارزه با ایجاد حفره و مقابله با پوسیدگی دندان. در بعضی از خمیر دندان‌هایی که با مواد طبیعی ساخته می‌شوند، خبری از فلوراید نیست.

مصرف این ماده برای کودکان زیر شِش سال هم توصیه نمی‌شود. اما تمام اینها دلیل نمی‌شود که به‌سراغ خمیر دندانی بروید که فاقد فلوراید است، زیرا به‌باور بیشتر متخصصان و پزشکان، اثرگذاری فلوراید در سلامت و مقاومت دندان در برابر پوسیدگی و خرابی، بیشتر از مصرف خمیر دندان‌هایی است که فاقد این ماده‌اند.

مشورت با پزشک قبل از خرید خمیر دندان ضروری است

مراجعه به دندان‌پزشک و معاینات چندماه‌یک‌بار، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید در طول سال انجام بدهید. نگذارید دندان‌ها عفونت کنند و بپوسند و بعد به پزشک مراجعه کنید. با رفتن به مطب دندان‌پزشک، از اوضاع دهان، دندان و لثه‌ها باخبر و متوجه می‌شوید که باید چه مسواک و خمیردندانی بخرید. دندان‌پزشک با توجه به نوع نیازتان به شما می‌گوید که باید خمیر دندان سفیدکننده، مخصوص دندان‌های حساس یا … تهیه کنید. مثلا اگر دندان‌های‌تان حساس باشد اما ندانید و به‌سراغ خمیر دندان‌هایی قوی و مخصوصِ نوع دیگری از دندان بروید، به مشکل برخواهید خورد. پس حتی اگر بهترین خمیر دندان را هم بخرید اما نوع آن با نوع دندان و نیازهای‌تان سازگار نباشد، در مسیر حفظ سلامت دهان و دندان باز هم راه به جایی نخواهید برد.

با احتیاط به‌سراغ خمیر دندان‌های سفیدکننده بروید

خمیر دندان های سفید کننده دارای مواد شیمیایی قوی برای براق و سفید کردن دندان هستند. البته این مواد شیمیایی هم تحت‌نظر پزشکان و بادقت در خمیر دندان‌ها استفاده می‌شوند و خطرناک نیستند. ولی اگر دندان‌هایی حساس دارید، شاید مصرف مواد شیمیایی قوی باعث تحریک دندان و لثه‌ها شود و حساسیت‌های دندان‌تان افزایش پیدا کند. درصورتی‌که دندان‌های‌تان حساس است، باید با پزشک دربارۀ مصرف خمیر دندان‌های سفیدکننده مشورت کنید.

برچسب و اطلاعات محصول را به‌ دقت بخوانید

همیشه اطلاعاتی را که روی بسته خمیردندان‌ها نوشته می‌شود به‌دقت بررسی کنید. بعضی از خمیر دندان‌ها مخصوص استفادۀ بزرگ‌سالان و کودکان بالای شِش سال هستند. بعضی از خمیر دندان‌ها را هم نباید به‌طور مداوم مصرف کرد. به عبارت دیگر، نباید از بعضی محصولات به‌عنوان خمیر دندان اصلی و روزانه استفاده کرد. در نتیجه، به اطلاعات روی جعبه خمیر دندان‌ها دقت کنید و اگر خمیر دندانی خارجی خریده‌اید و نمی‌توانید روی آن را بخوانید، از کسانی که دانش انگلیسی دارند کمک بگیرید یا از مترجم گوگل برای ترجمۀ جملات روی محصول استفاده کنید.

مواد سازندۀ هر خمیر دندان را هم به‌دقت بررسی کنید. شاید به‌نظرتان این‌همه وسواس برای خریدن یک عدد خمیر دندانِ ناقابل لازم نیست. اگر این‌طور فکر می‌کنید، سخت در اشتباه هستید. رعایت بهداشت دهان و دندان و توجه به سلامت آن از مهم‌ترین چیزهایی است که باید در طول روز در نظر بگیرید. پس اهمیت این موضوع را دست‌کم نگیرید. بیشتر خمیردندان‌ها حاوی مواد طعم‌دهنده، شیرین‌کننده و مواد شیمیایی مختلف هستند. هرقدر مواد سازندۀ یک محصولْ بیشتر باشد، احتمال اینکه بالاخره یکی از مواد موجود در آن اذیت‌تان کند هم بیشتر می‌شود. پس این نکته را به خاطر بسپارید و برای کم کردن خطر حساس شدن دندان‌ها یا آزردگی دهان از خمیر دندان‌هایی استفاده کنید که مواد سازندۀ پرشماری ندارند.

خمیردندان‌های حاوی جوش‌شیرین مفید هستند

جوش شیرین هم از موادی است که دندان‌ها را پاک و سفید می‌کند. وجود این ماده در خمیر دندان‌ها برای دندان‌تان مفید خواهد بود. یکی از مزایای آن نسبت به مواد شیمیایی دیگر این است که میزان ساییدگی دندان با مسواک زدن با خمیر دندان حاوی آن، کمتر از مواد شیمیایی دیگر خواهد بود. به‌طور کلی از جوش‌شیرین برای بوزُدایی و خنثی کردن اسید مواد بهداشتی مختلف استفاده می‌شود.

وجود آن در خمیردندان‌ها هم برای افرادی که دندان‌های حساس دارند بسیار مفید و مؤثر است. پس وقتی به ترکیبات خمیر دندان که روی جعبۀ آن نوشته شده دقت می‌کنید، حواس‌تان به وجود جوش شیرین باشد. ازآنجاکه معمولا خمیردندان‌های مختلف اطلاعات خود را به انگلیسی روی جعبه درج می‌کنند، بهتر است با نگارش لاتین این واژه آشنا باشید. یادتان باشد که در زبان انگلیسی به جوش‌شیرین، «بیکینگ‌سودا» (baking soda) گفته می‌شود.

دور خمیر دندان‌های شیرین را خط بکشید

بعضی از برندها برای اینکه تجربۀ مسواک زدن را برای مصرف‌کنندگان خوشایندتر کنند به راهکارهایی مانند افزودن شکر و طعم روی می‌آورند. شکر و مواد نامناسب اضافی می‌تواند موجب تخریب دندان‌ها شود. خوشایند بودن طعم و مزه خمیر دندان نباید باعث شود که دندان‌های‌تان را در معرض شکر و مواد نامناسب قرار بدهید (البته به‌هیچ‌وجه نباید خمیردندان را قورت داد ولی درهرحال، هنگام مسواک زدن، طعم آن در دهان می‌پیچد). بیشتر خمیر دندان‌هایی که برای کودکان به بازار عرضه می‌شود، حاوی شکر هستند. یادتان باشد که دورِ چنین محصولاتی یک خط بزرگ قرمز بکشید!

خمیر دندان زغالی، عجیب اما سفیدکننده است

نکاتی برای انتخاب یک خمیر دندان خوب Charcoal Toothpaste Zoghale Khoob 800x480

اخیرا خمیر دندان‌های زغالی بسیار رایج شده‌اند. شاید وجود زغال در خمیر دندان کمی عجیب به نظر برسد اما اثرگذاری خوبی در سفیدی و پاک‌کنندگی دندان‌ها دارد. ذرات زغال موجود در این خمیر دندان‌ها باعث جذب آلودگی‌ها و رفع لکه‌های روی دندان می‌شود. البته مصرف این خمیر دندان‌ها به‌طور مداوم توصیه نمی‌شود زیرا باعث از بین رفتن مینای دندان می‌شوند و آن را در معرض خطرات جدی قرار می‌دهند. با از بین رفتن مینای دندان، مقاومت و سلامت دندان به‌طور جدی به خطر می‌افتد.

یک خمیر دندان خوب از نظر دندانپزشکان باید دارای چه ویژگی هایی باشد :

۱-باعث زیبایی و درخشندگی دندانها شود

۲-دارای طعم و بوی خوبی باشد

۳-به مینای دندان آسیب وارد نکند

۴-افزایش ترشح بزاق دهان

۵-از پوسیدگی دندانها جلوگیری کند

۶-مانع از ایجاد جرم بر روی دندانها شود

۷-دارای قیمتی مناسب باشد

۸-از سازمان استاندارد و انجمن دندانپزشکی گواهی تایید دریافت کند

۹-استفاده از بسته بندی مناسب

۱۰-کاهش حساسیت دندان

نکته ای جالب درباره ی خمیر دندان :

چنانچه در هنگام خرید خمیر دندان به انتهای تیوپ آن دقت کنید رنگهایی را در انتهای ان مشاهده می کنید که این رنگها هر یک معنای بخصوصی دارند :

نکاتی برای انتخاب یک خمیر دندان خوب main

۱-رنگ مشکی نشان دهنده ی این می باشد که کل مواد تشکیل دهنده ی آن کاملا شیمیایی می باشد

۲-رنگ سبز نشان دهنده ی آن می باشد که مواد مورد استفاده کاملا طبیعی می باشد

۳-رنگ آبی یعنی مواد دارویی به همراه مواد طبیعی وجود دارد

۴-رنگ قرمز یعنی مواد شیمیایی به همراه مواد طبیعی وجود دارد