آشنایی با طراحی لبخند

طراحی لبخند چیست؟ smile

وقتی از لبخند صحبت می شود در واقع به سه جز توجه می ‌کنیم. در لبخند و خنده ی ما لب ها، دندان ها، و لثه ها پدیدار می‌شوند که برای داشتن لبخندی زیبا هر کدام از این سه جزء لازم است که زیبا و متوازن باشند.

وقتی صحبت از اصلاح طرح لبخند می کنیم در واقع قرار است اقداماتی انجام دهیم تا این سه بخش با هم در هارمونی قرار بگیرند. اگر دندان‌ها بدشکلی دارند، به شکل خفیفی بی نظمی دارند و یا دارای مشکلات بدرنگی باشند، با تدابیری که دندانپزشک می اندیشد می توان آن ها را اصلاح کرد.

موقعیت لثه هم در زیبایی لبخند بسیار تاثیر دارد. برخی از افراد وقتی می خندند بخش زیادی از لثه آنها دیده می شود و یا برعکس که برای اصلاح آن نیز تدابیری وجود دارد.

دندان‌ ها مهم‌ ترین بخش زیبایی در صورت هستند. همه دوست دارند دندان‌ های مرتب و مرواریدی داشته باشند تا حین لبخند زدن بیش از همیشه زیبا به‌ نظر برسند. شاید در گذشته برای کسانی که دندان‌ های زرد یا نامرتبطی داشتند؛ هیچ چاره‌ ای وجود نداشت. اما پیشرفت تکنولوژی راه خود را به دندانپزشکی نیز باز کرده‌ است. اکنون این فرصت فراهم شده تا لبخندی به زیبایی افراد معروف هالیوود داشته باشید. این درمان برای افرادی که صحبت کردن و یا لبخند زدن بخش مهمی از شغل آنها است، همچون گوینده ها، مدل ها، بازیگران و هنرپیشه ها، سیاستمداران و تمام کسانی که زیبایی لبخند برایشان اهمیت زیادی دارد بسیار بیشتر از سایر افراد لازم و ضروری است.طراحی لبخند جزو کارهایی است که جهت زیباتر شدن لبخندتان انجام می‌ شود. در این مطلب می‌ خواهیم در خصوص طراحی لبخند و همه جزییات مربوط به آن با شما صحبت کنیم.

طراحی لبخند یا اصلاح طرح لبخند چیست؟

این که در مورد اصلاح طرح لبخند صحبت می‌ کنند؛ بیشتر یک اصطلاح است. این کار اشاره به کارهایی دارد که یک دندانپزشک بر روی دندان‌ های فرد انجام می‌ دهد. در طی این پروسه تمامی مشکلات دهان و دندان، فرم بد دندان و مشکلات لثه را کامل برطرف می‌ کند. به طور کلی تمامی این درمان‌ ها برای رفع نقص‌ هایی است که در هنگام لبخند زدن یک فرد در دندان‌ ها و دهان او مشاهده می‌ شود.

اصول لازم برای طرح لبخند

برای ایجاد یک طرح لبخند زیبا و جذاب اصول کلی باید رعایت شوند. این اصول عبارت‌اند از:

 بررسی نسبت صورت

تمامی نسبت‌ های صورت برای اصلاح لبخند بررسی می‌ شوند. این که گوش‌ ها چقدر با گونه‌ ها فاصله دارند؛ لب‌ ها چطور قرار گرفته‌ اند، حین لبخند لب‌ها چقدر باز می‌ شوند و دیگر مواردی که باید کامل در نظر گفته شوند تا فرد یک لبخند زیبا داشته باشد.

تحلیل نسبت لب به دندان

دندان‌ ها باید به طوری طراحی شوند که فرد حین ادای کلمات زیاد لب‌ هایش را از هم جدا نکند. همچنین باید دندان‌ ها متناسب بوده و از لب بیرون نروند. نسبت اندازه لب به دندان‌ ها نیز برای داشتن یک لبخند جذاب دقیق اندازه‌ گیری می‌شود.

تحلیل دندان‌ ها

شکل کلی دندان‌ ها تاثیر زیادی بر زیباتر دیده‌ شدن لبخند دارند. در مرحله تحلیل دندان‌ ها، با توجه به سن، جنسیت و شخصیت فرد، شکل دندان‌ هایش باید اصلاح شوند. برخی از صورت‌ ها با دندان‌ های ریز و صاف و برخی دیگر با درشت و گرد زیباتر می‌ شوند. این مهارت پزشک است که متوجه می‌ شود چه طرحی برای صورت شما مناسب است.

تحلیل لثه‌ ها

لثه‌ ها نگهدارنده دندان‌ ها هستند. اما در حین لبخند نباید بیش از ۲ میلی‌‌ متر مشخص شوند. بنابراین برای این که فرد لبخندی زیبا و بدون لثه نما داشته باشد؛ نباید لثه‌ هایش دیده شوند. پس یکی از اصول طرح لبخند اصلاح لثه‌ ها می‌ باشد.

انواع روش ‌های اصلاح طرح لبخند

در نهایت هدف از انجام این کار طراحی لبخندی زیبا و جذاب است. هرچه طرح لبخند طبیعی‌ تر باشد؛ تاثیرگذارتر است. انجام اصلاح طرح لبخند نه تنها جنبه زیبایی دارد؛ بلکه تا حد چشمگیری سلامت و کیفیت دندان‌ ها را نیز بالا می برد. برای انجام طراحی لبخند روش‌ های زیادی وجود دارد که بسته به نیاز فرد از آن‌ ها استفاده می‌ شود. از جمله این روش‌ ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

طراحی لبخند به صورت دیجیتالی

طراحی لبخند چیست؟ digit smile 300x178

جدیدترین روشی که برای طراحی لبخند از آن استفاده می‌ کنند، طراحی به صورت دیجیتالی است. در این روش از تمام زاویه‌ های صورت فرد عکسبرداری می‌ شود. این عکس‌ ها وارد یک کامپیوتر شبیه ساز شده و به صورت ۳ بعدی تمامی اصلاحاتی که صورت می‌ گیرد را نشان می‌ دهد.

در این روش فرد می‌ تواند به طور خاص صورت خود را قبل از انجام کارهای زیبایی صورت و بعد از انجام آن را دیده و در مورد آن ‌ها نیز حتی نظر دهد. این طراحی بسیار دقیق بوده و تماما بر اساس پارامترهایی مانند اندازه بینی تا لب، فاصله چشم‌ ها و شکل صورت طراحی می‌ شود.

طراحی لبخند با براکت دندانی

طراحی لبخند چیست؟ braket smile 300x199

برخی از افراد ترجیح می‌ دهند دیگران متوجه عمل یا اصلاحاتی که روی دندان‌ های خود انجام داده اند؛ نشوند. بنابراین در این روش دندانپزشک از براکت استفاده می‌ کند. براکت‌ ها در واقع قاب‌ های شفافی هستند که توسط نرم ‌افزارهای پیشرفته دندانپزشکی طراحی و ساخته می‌ شوند. این براکت‌ ها کاملا فیت دندان و دهان فرد بوده و لبخند را زیبا و دلربا می‌ کند.

در این روش باید دندان‌ ها کامل سالم باشند و در صورت وجود مشکل در سلامت آنها، ابتدا باید این مشکلات رفع شوند. در روش استفاده از براکت دندان محدودیت سنی وجود ندارد.

اصلاح طرح لبخند با لیفت لثه

طراحی لبخند چیست؟ gummy smile

در این روش، دندانپزشک لبخند شما را بررسی کرده و می‌ سنجد که حین آن چه مقدار از لثه شما بیرون زدگی دارد. همچنین پزشک تصمیم می‌ گیرد که برای اصلاح لبخند شما باید بخشی از لثه را بردارد یا باید به طور کلی فک و دندان‌ ها را عمل کند.

از روش‌ های دیگری نیز برای اصلاح دندان استفاده می‌ کنند که نسبت به این روش ‌ها کمتر تهاجمی هستند و یا بیمار نیازش با آن‌ ها برطرف می‌ شود. در این روش ها ممکن است به صورت کلی دندان‌ ها مشکل چندانی نداشته باشند. بنابراین از روش‌ هایی مانند سفید کردن دندان، روکش کردن، ونیر کردن، لمینیت دندان و پرکردن دندان‌ ها و ایمپلنت کردن یا کاشت دندان‌ هایی که افتاده‌ اند؛ استفاده می‌ کنند.

حتی ممکن است برای بهتر کردن وضعیت دندان‌ ها لازم باشد که ابتدا دندان‌ ها ارتودنسی شوند تا در جای خود صاف قرار بگیرند، سپس دیگر روش‌ های درمانی برای بهتر کردن لبخند به کار برود.

در تمامی موارد نظر بیمار پرسیده می‌ شود. همچنین تصاویر ۳ بعدی از انجام عمل و نتیجه نهایی در اختیار او قرار داده می‌ شود تا در نهایت ببیند که با انجام هر کدام از این روش‌ ها برای اصلاح طرح لبخند خود چه تغییراتی را مشاهده خواهد کرد. در برخی موارد نیز پزشک علاوه بر نظر بیمار روش‌ های بهتر و کاربردی‌ تر را نیز به او معرفی کرده و در مورد هرکدام از آن‌ ها و نتیجه نهایی صحبت می‌ کند.