درمان ترک خوردگی دندان

درمان ترک خوردگی دندان  درمان ترک خوردگی دندان tarakdandan Arasteh

از آنجایی که بافت دندان به طور طبیعی قابل ترمیم نیست، بهترین راه این است که از ترک خوردگی دندان جلوگیری کنیم. چنانچه علائم ترک را مشاهده کردید، باید در اسرع وقت به دندانپزشکی مراجعه کنید تا بر اساس نوع ترک دندان، درمان انجام شود. تعدادی از پیشنهاد‌های درمانی برای ترک خوردگی دندان شامل موارد زیر است:

درمان ترک خوردگی دندان anva tarak dandan

● اگر ترک بسیار ریز و سطحی باشد، دندانپزشک از چسب مخصوص برای ترمیم آن استفاده خواهد کرد.

● چنانچه ترک به اتاق پالپ رسیده باشد، دندانپزشک ابتدا دندان را عصب‌کشی کرده سپس ترمیم را آغاز می‌ کند.

● اگر ترک پیشرفت کرده باشد، از ونیر برای ترمیم آن کمک می‌ گیرند. ونیر درمانی است که عموما برای ترک خوردگی دندان‌ های جلویی استفاده می‌ شود.

● در مواردی که ترک مویی و بسیار سطحی است، دندانپزشک می‌ تواند با انجام عمل جرم گیری علاوه بر سفید کردن دندان‌ ها، ترک‌ ها را از بین برده و سطح دندان را یک دست کند.

● چنانچه ترک خوردگی در دندان‌ های آسیا اتفاق بیفتد، دندانپزشک ناچار است از روش‌ های ترمیمی گسترده‌ تری مانند باندینگ استفاده کند. در این روش با استفاده از رزین ترک پوشانده می‌ شود.

● همان‌ طور که گفتیم گاهی ترک خوردگی در تاج دندان مشاهده می‌ شود که در چنین مواقعی دندانپزشک دندان را ترمیم می‌ کند و برای جلوگیری از شکستگی، دندان را با روکش محافظت خواهد کرد.

● وقتی ترک خوردگی عمیق باشد و تا ریشه ادامه پیدا کند، تنها راه درمان کشیدن دندان است. بنابراین باید این دندان شکسته را بکشید و در فرصتی مناسب که دندانپزشک تشخیص می‌ دهد ایمپلنت انجام دهید.

نکته: هیچ درمان خانگی برای رفع ترک خوردگی دندان وجود ندارد و باید این مشکل در دندانپزشکی برطرف شود.

راه‌ های پیشگیری از ترک خوردگی دندان

می‌ دانیم که پیشگیری بهتر از درمان است، بنابراین باید با رعایت نکاتی از آسیب دندان‌ ها جلوگیری کنیم تا به این ترتیب علاوه بر صرفه جویی در هزینه، عمر دندان‌ها را افزایش دهیم. به هر حال یک دندان ترمیم شده هرگز مانند حالت طبیعی مستحکم نخواهد بود. راه‌ های پیشگیری از ترک خوردگی که توصیه می‌ شوند عبارتند از:

● در تمام سنین به میزان کافی لبنیات مصرف کنید.

● از دندان خود به عنوان ابزار استفاده نکنید.

● چنانچه به ورزش‌های رزمی مشغول هستید از محافظ دندانی استفاده کنید.

● از نوشیدن مایعات سرد و گرم بلافاصله بعد از هم اجتناب کنید.

● دندان قروچه را درمان کنید یا در هنگام خواب از محافظ‌های مخصوص دندان قروچه کمک بگیرید.

هزینه درمان ترک خوردگی دندان

در حفظ و نگهداری از دندان‌ ها کوشا باشید، در صورت مشاهده هرگونه ترک خوردگی یا ایراد به دندانپزشکی مراجعه کنید زیرا به تعویق انداختن درمان باعث بحرانی شدن وضعیت دندان خواهد شد. تغذیه مناسبی داشته باشید که در آن تمام گروه‌ های غذایی گنجانده شده باشد زیرا کلسیم نقش موثری در استحکام دندان‌ ها دارد. در آخر امیدواریم مطالبی که خواندید به آگاهی شما درباره سلامت دندان افزوده باشد.

هزینه درمان ترک دندان به میزان ترک و صدمه‌ ای که به دندان وارد کرده بستگی دارد، بدیهی است که وقتی ترک عمیق باشد یا به ریشه برسد درمان‌ های پیچیده‌ تری نیاز دارد و هزینه افزایش پیدا می‌ کند. برای آگاهی بیشتر در این باره باید به دندانپزشکی مراجعه نمایید و پس از تشخیص نوع ترک دندان، درباره درمان و تعرفه‌ های هزینه آن سؤال کنید.