چرا سلامت دندان ها اهمیت دارد؟

بهداشت دهان  چرا سلامت دندان اهمیت دارد؟ brushing teeth 300

مراقبت از دندان ها و رعایت بهداشت دهان و دندان به جلوگیری از تجمع باکتری ها در دهان کمک می کند

پس از غذا خوردن، باکتری ها روی دندان تجمع می کنند و اسیدهایی تولید می کنند که مینای دندان را میخورد و حفره ها را در سطح دندان ایجاد می کند و حتی باعث بیماری های لثه می شوند نشانه بیماری لثه لثه های قرمز و متورم که گاها درد نیز دارد.

چگونه می توانیم از دندان های خود محافظت کنیم؟

  • مسواک زدن حداقل دو بار در روز – بعد از صبحانه و قبل از خواب اهمیت بسیاری دارد. اگر می توانید بعد از ناهار یا بعد از خوردن شیرینی ها نیز مسواک بزنید. مسواک زدن به درستی پلاک و باکتری ها را تجزیه می کند

  • تمام دندان ها را مسواک بزنید، نه فقط دندان های جلو را. بمدت زمان مناسب را روی دندان ها در کنار دو طرف و پشت دندان صرف کنید. 

  • زمانی که صرف مسواک زدن می کنید را ببینید. حداقل ۲ تا ۳ دقیقه زمان خود را صرف مسواک زدن کنید.

  • مطمئن شوید که مسواک شما نرم است.  هر ۳ ماه یکبار مسواک خود را تعویض کنید. برخی از مسواک ها حتی پس از ۳ ماه رنگ موهای آن تغییر می کند

  • به دندانپزشک مراجعه کنید و در صورت نیاز دندان هایتان به ضد باکتری آن را تهیه کنید.

  • یکبار در روز از نخ دندان برای دندان های خود استفاده کنید. نخ دندان مواد غذایی که پنهان شده اند را از بین می برد. شما همچنین می توانید زبان خود را هنگام مسواک زدن تمیز کنید  تا تنفس خود را تازه نگه دارید!

همچنین مهم است که دو بار در سال به متخصص دندانپزشک مراجعه کنید. علاوه بر بررسی علائم حفره یا بیماری لثه، دندانپزشک کمک خواهد کرد که دندان های خود را تمیز نگه دارید و می تواند به شما کمک کند بهترین راه برای مسواک زدن و نخ دندان را یاد بگیرید. البته فقط مسواک زدن و نخ دندان نیست که دندان های شما را سالم نگه می دارد – شما همچنین باید مراقب باشید که چه چیزی می خورید و چه نوشیدنی مصرف می کنید. به خاطر داشته باشید که دندان ها به قند و شیرینی حساس اند و باکتری ها با وجود قند تجمع می کنند. خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات و نوشیدن آب را فراموش نکنید.