تاثیرات سیگار بر دندان

کلینیک دندانپزشکی آرسته  تاثیرات سیگار بر دندان 15

مصرف دخانیات یکی از علل اصلی ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان و به خصوص پوسیدگی دندانی است. سم های موجود در دود سیگار باعث بد رنگ شدن دندان‌ها، بيماری های لثه، لق شدن دندان‌ها و در موارد حاد منجر به سرطان دهان مي‌شود. همچنین به دنبال مصرف دخانیات، بزاق ترشح شده در دهان کاهش می‌یابد.

دودهای ناشی از سيگار، قليان،و… سبب بروز زخم، پررنگ شدن و كاهش ارتفاع لثه و تغيير رنگ دندان‌ها می شود. مصرف دخانيات باعث سرعت در رشد پلاک های ميكروبی دندان ها می شود از دست رفتن زيبايی دندان ها، بوی بد دهان، تغيير رنگ دندان ها وتشكيل پلاک های ميكروبی در دهان را می‌توان به عنوان مشكلات اجتماعی و بهداشتی ناشی از مصرف دخانيات نام برد. با مصرف سیگار ميزان ترشح بزاق كاهش می يابد.بزاق نقش کلیدی در شستشوی دندان ها و جلوگيری از پوسيدگی دارد با كاهش ترشح آن ريسک پوسيدگی در دهان فرد افزايش مي يابد. اين مساله در مورد اطرافيان فرد مصرف كننده نيز صدق می كند و به خصوص می تواند باعث افزايش پوسيدگی دندان های كودكان شود.

سیگار علاوه بر تاثیرات بسیاری که بر سقف دهان که محل دود سیگار است می گذارد روی دندان ها هم آثار مخرب دارد. پوسیدگی دندان، جمع شدن جرم روی دندان ها و بیماری های لثه به میزان زیادی ناشی از رژیم های غذایی حاوی مواد قندی زیاد و عدم رعایت بهداشت کامل دهان و دندان است، ولی بیماری های لثه و بافته های لثه اطراف دندان در افراد سیگاری به مراتب جدی تر از افراد غیر سیگاری است.مصرف انواع دخانيات باعث نفوذ مواد حاصل از سوختن سیگار به ساختار مينای دندان شده و رنگ دندان را تغيير می دهد. بنابراين یکی از عوارض مصرف دخانیات رنگ گرفتگی دندان ها می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *