بریج مریلند

بریج مریلند بریج مریلند Untitled 1 1

در گذر زمان امکان دارد دندانهای فرد بنا به دلایل مختلف از دست برود. تا چند سال پیش یکی از مشکلات بشر بی دندانی بود. هدف از  دندانپزشکی نوین، بازگرداندن حالت طبیعی دندانهای از دست رفته و زیباتر کردن لبخند با استفاده از متد مختلف می باشد. در حال حاضر جمعیت فعلی ایران یک جمعیت جوان می باشد و بزودی این جمعیت پیر می گردند و نیاز به راههایی برای جبران دندانهای از دست رفته آنها باید داشته باشیم. راههایی همچون ایمپلنت وبریج دندان . در علم دندانپزشکی راههایی برای جبران این مسئله وجود دارد. یکی از این راهها بریج مریلند می باشد.

 

بریج چیست؟

با از دست دادن دندان، مشکلات زیادی برای فرد ایجاد می گردد. برای رفع این مشکلات فقط باید برای دندان از دست رفته یک جایگزین مناسب پیدا نمود. یکی از راههایی  که می توان برای جایگزینی دندان استفاده نمود بریج دندان می باشد. درمان دندانهای قدامی از دست رفته راههای مختلفی دارد. معمولا برای سنین کم  بریج مریلند توصیه می شود. بریج مریلند یک درمان دائمی با تمام مزیتهایی که پروتز دارد می باشد.

بریج مریلند 

 بریج پیوند مریلنداز جنس پرسلن ، پرسلن بر پایه فلز و یا پلاستیک ساخته می شوند که توسط یک بدنه فلزی یا پرسلنی پشتیبانی می شود. در این روش بال ها یا زائده های فلزی یا پرسلنی اغلب در فقط یک طرف بریج به دندان های موجود شما متصل می شوند.

 معایب و مزایای بریج دندان مریلند

 • پل های مریلند مشابه پل های سنتی هستند ، با این تفاوت که با به جای روکش دندان، دو عدد نگهدارنده فلزی دارند که باعث می شود به دو دندان مجاور متصل شود. دندان های مجاور باید کاملا سالم باشند.
 • چون قطعات فلزی در پشت دندان ها قرار می گیرند کسی متوجه مصنوعی بودن بریج مریلند نمی شود. و هنگام جویدن یا صحبت کردن مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد.
 • البته اتصالات فلزی ممکن است باعث تغییر رنگ دندان های پایه بخاطر اتصالات فلزی که به آن ها وصل شده اند، شود.
 • آن ها موقتی هستند و اغلب برای دندان های جلو در نظر گرفته می شوند
 • بعضی از بیماران تا زمان بهبود محل جراحی کاشت ایمپلنت ممکن است از بریج مریلند استفاده کنند.
 • اگر خوب از آن ها مراقبت شود ممکن است تا ۱۰ سال به خوبی دوام داشته باشند.
 • آن ها از مقاومت و دوام کافی برای جایگزینی دندان خلفی برخوردار نیستند.
 • چون دندان های دیگر تراشیده نمی شوند به راحتی قابل برگشت است.

انواع مریلند بریج از چه موادی ساخته می‌شوند؟

قاب این نوع بریج از مواد مختلف ساخته می شود. در ایام گذشته، این فریم ها فقط از فلز ساخته می شد. این نوع قاب ها مشکلاتی داشت. از جمله تغییر رنگ قابها و همچنین مشکلاتی در باند شدن و چسبندگی بریج ها به دندان. امروزه این مشکلات به خاطر استفاده از انواع مختلف مواد دیگر وجود ندارد. موادی که امروزه بریج ها را تشکیل می دهند عبارتند از:

 • زیرکونیا
 • روکش ایمکس
 • کامپوزیت های لابراتوری هم رنگ با دندان

بریج های دندانی چقدر عمر می کنند؟

این نوع بریج با توجه به تعداد، محل و جنس آن بین ۵ تا ۱۵ سال عمر می کند. با معاینات مرتی ومنظم و همچنین رعایت بهداشت دهان ودندان، حداقل عمر بریج مریلند تا ۱۰ سال می تواند باشد.

کیفیت تغذیه و صحبت با بریج دندان مریلند

وقتی که دندانتان را ازدست بدهید کیفیت تغذیه و صحبت کردنتان پایین می آید. وقتی که بجای دندانهای از دست رفته خود، یک بریج دندان مریلند جایگذاری کنید، تغذیه و صحبت راحت تر می گردد.  البته تا زمانی که به بریج عادت کنید، می توانید از غذاهای نرم یا ریز ریز شده استفاده نمایید. قرار دادن این نوع بریج بخصوص با دندانهای جلویی به بالابردن کیفیت صحبتتان کمک می کند.