ترمیم دندان مراقبت های پس از ترمیم دندان مراقبت های پس از ترمیم دندان tarmimdandan 180x180

مراقبت های پس از ترمیم دندان

  1. تا چند ساعت بعد از ترمیم دندان با مواد سیاه (آمالگام) از خوردن خوراکی های جویدنی خودداری کنید. در این مدت ، ترمیم انجام شده نسبت به فشار و شکستگی ناشی از آن بسیار حساس است. نوشیدن مایعات ایرادی ندارد. همچنین تا یک شبانه روز ، برای جویدن غذا ، بیشتر از سمت دیگر دهان که درآن ترمیمی انجام نشده استفاده کنید.
  2. بعد از ترمیم دندان با مواد همرنگ (کامپوزیت) خوردن خوراکی های جویدنی ایرادی ندارد ؛ ولی مصرف مواد رنگی مثل چای و قهوه را باید به حداقل ممکن رساند. در صورت استفاده از این مواد ، بخصوص در ۲۴ ساعت اول ، باید هرچه سریعتر دهان را شست. این ترمیم ها تا مدتی به جذب مواد رنگی حساس هستند.
  3. ترمیم دندان مانع رعایت بهداشت دهان نمی شود. ولی باید توجه داشت که برای زدن مسواک و کشیدن نخ دندان بخصوص در ترمیم های آمالگام ، حداقل چند ساعت از زمان انجام ترمیم بگذرد. اگر نخ کشیدن روی دندان ترمیم شده مقدرو نیست باید جهت اصلاح به کلینیک مراجعه کنید.
  4. وجود درد و حساسیت به آب سرد و گرم بعد از ترمیم دندان ، طبیعی است. این درد پس از گذشت چند روز برطرف می شود؛ البته ممکن است گاهی تا یکی دو ماه طول بکشد. با این حال ، اگر پس از گذشت چند روز از شدت درد کاسته نشد و یا درد بصورت شبانه یا نبض دار بروز کرد حتما به کلینیک مراجعه نمایید.
  5. احساس بلندی در دندان ترمیم شده می تواند ناشی از بی حسی ناحیه مورد عمل باشد. متفاوت بودن شکل ترمیم نسبت به حفره پوسیدگی و تازگی آن برای حفره دهان ، باعث توجه بیش از حد به ترمیم و احساس بلندی کاذب می شود.
  6. در صورتی که بعد از برطرف شدن بی حسی در محل ترمیم احساس بلندی یا تیزی کردید ، پس از گذشت حداقل یک شبانه روز حتما به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا نسبت به برطرف کردن آن اقدام نماید. در صورت اصلاح نشدن ممکن است باعث ایجاد درد در دندان و شکستگی ترمیم بشود.
  7. بی حسی ممکن ات یک ساعت تا چند ساعت طول بکشد. نکته ای که در این مدت لازم است رعایت شود ، این است که مراقب باشید لب و گونه را ناخواسته گاز نگیرید و زخمی نکنید .
  8. در برخی بیماران ممکن است ، برخورد قاشق های استیل به ترمیم آمالگام ، باعث ایجاد حالتی مانند برق گرفتگی خفیف شود. گاز گرفتن ورقه های آلومینیومی مثل پوست شکلات هم منجربه بروز این حالت می شود. اگر این حالت زیاد پیش می آید و شما را آزار می دهد باید به کلینیک مراجعه کنید.
  9. وقتی یک دندان ترمیم می شوداین به معنای آن نیست که دیگر نیاز به هیچ کاری نیست و این دندان پرونده اش در قبال پوسیدگی بسته شده است. ممکن است دندان در محل انجام ترمیم دچار پوسیدگی ثانویه شود و یا از محلی غیر از محل انجام ترمیم مورد پوسیدگی جدید قرار بگیرد. در واقع ترمیم دندان ، نیاز آن را به بهداشت بیشتر می کند. پس حتی اگر تمام پوسیدگی های دندانیتان را با ترمیم برطرف کرده اید لازم است به طور مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده کنید و هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.
  10. تا حد امکان سعی کنید دندان های پوسیده را قبل از نیاز به درمان ریشه ، ترمیم نمایید. زیرا در صورت نیاز به درمان ریشه علاوه بر صرف وقت و هزینه زیاد، طول عمر دندان هم کاهش می یابد.