ویروس کرونا و بیماری های لثه

دندانپزشکی آرسته در شیراز بیماری های لثه ای ویروس کرونا و بیماری های لثه 56

بهتر است توجه داشته باشید که برخی بیماری‌ ها می ‌توانند روی یک دیگر تاثیر داشته باشند و یک دیگر را تشدید کنند. به تازگی محققان پی برده اند که بیماری های لثه ای می ‌تواند باعث مرگبار شدن کووید ۱۹ (ویرویس کرونا) در بیماران شود.  جالب است بدانید که بیماری های لثه ای خود با بیماری های قلبی و بیماری های مزمن ریوی ارتباط مستقیمی دارند. خود این دو بیماری نیز به طور مستقیم می ‌تواند خطر مرگ بیماران به کووید ۱۹ را به شدت افزایش دهد.

طبق تحقیقات انجام شده می توان گفت که بیماری های لثه ای باعث می ‌شوند سطح پروتئین ایمنی به نام (اینترلوکئین ۶) در خون بالا برود. مشاهده شده است کسانی که سطح این پروتئین در خونشان بالا بوده است در صورت ابتلا به ویروس کرونا علائم بسیار شدیدی از خود نشان خواهند داد و برای زنده ماندن باید حتما زیر دستگاه تنفس مصنوعی قرار بگیرند همچنین میزان مرگ و میر این افراد نسبت به بیماران دیگر مبتلا به بیماری کووید ۱۹ بیشتر است.

همچنین در ادامه تحقیقات انجام شده نشان داده می شود که اگر چه بیماری ‌های مختلف می ‌تواند سطح اینترلوکئین ۶ خون را در افراد افزایش دهد، اما در صورت درمان بیماری لثه در افراد، سطح این پروتئین به میزان قابل توجهی در خون کاهش می ‌یابد. محققان می ‌گویند افرادی که سطح اینترلوکئین ۶ آن ‌ها بیش از ۸۰ کیکوگرم در هر میلی لیتر است، بسیار بیشتر از سایرین در صورت ابتلا به ویروس کرونا ممکن است جان خود را از دست بدهند یا با تشدید بیماری نیازمند دستگاه تنفس مصنوعی باشند.

یادآوری : گفته شده است که بسیاری از کسانی که سطح بالایی از اینترلوکئین ۶ را در خون دارند پیش از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ از بیماری لثه رنج می ‌برده اند و همین امر بر شدت بیماری در آن ‌ها خواهد افزود. محققان تاکید دارند مردم حتما نسبت به بهداشت دهان و دندان خود حساس بوده و در صورت بیماری لثه به دندانپزشک مراجعه کنند