آمالگام چیست ؟

دندانپزشکی آرسته در شیراز  آمالگام چیست ؟ 24

آمالگام آلیاژی است که از دو فلز اصلی جیوه و نقره تشکیل شده است. عناصر دیگر مانند قلع و مس هم برای ایجاد بعضی خواص به این ترکیب اضافه شده‌اند. آمالگام قبل از ترکیب شدن برای آلیاژ به صورت دو قسمت پودر و مایع وجود دارد. قسمت پودری آن شامل نقره، مس و مقداری قلع است و قسمت مایع نیز از فلز مایع جیوه تشکیل شده است. در دندانپزشکی آرسته در شیراز ابتدا دندانپزشک، قسمت های پوسیده دندان را تراش داده و دندان را به شکل مناسبی برای پذیرش ماده ترمیمی آمالگام آماده می‌کند

 برای استفاده از آمالگام دندان، دندانپزشک ابتدا پوسیدگی های دندان را می تراشد و پس از آن، شکل حفره دندان را برای قرار دادن ماده آمالگام آماده می کند. سپس، با حفظ شرایط ایمنی ، مخلوط پودر آلیاژی را با جیوه ی مایع به شکل یک بتونه ی نرم درست کرده و سپس دندانپزشک این بتونه ی نرم آمالگام  را درون حفره ی آماده شده قرار  می دهد، تا در آن جا به سرعت سفت شده و حفره را پر کند.

مزایای استفاده از ماده آمالگام دندان :

  • ماده آمالگام نسبتا ارزان است.
  • حجم های نامنظم دندانی را پر می کند .
  • ماده آمالگام نسبت به درمان های دیگر عمر با دوامی دارد.
  • استفاده آسانی دارد و در طول درمان به راحتی شکل می پذیرد.

نکته : عنصر جیوه فلزی است که به خاطر ایجاد بخار های سمی،‌ برای بدن انسان مضر می باشد اما نوع جیوه‌ای که در آلیاژ آمالگام وجود دارد، از حالت آزاد خارج شده و به ‌صورت یک ترکیب فلزی در آمده است و خواص اولیه خود را از دست داده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *