۴ مورد از مشکلات دندانی که باید بدانید

دندانپزشکی آرسته در شیراز مشکلات دهان و دندان 4 مورد از مشکلات دندانی که باید بدانید 52

آیا می دانید مهم ترین مشکلات و بیماری های دهان و دندان کدامند ؟ و اینکه در صورت بروز کدام یک از مشکلات دندانی باید به دندانپزشک مراجعه کنید ؟ مسلم است که گاهی اوقات به دلیل کوتاهی کردن در رعایت بهداشت دهان و دندان و نداشتن مراقبت های کافی از آن ها، دهان و دندان هایمان دچار مشکلاتی خواهند شد که این مشکلات عبارت اند از :

 • زردی دندان ها :

  باید توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد مایعات رنگدار مثل چای و قهوه و نوشابه و… باعث می شود به مرور زمان رنگ سفید دندان هایتان رو به زردی رود. برای اینکه از زرد شدن رنگ دندان هایتان جلوگیری کنید توصیه می شود در هنگام مصرف آن ها حتماً از نی استفاده کنید تا برخورد مستقیم با دندان هایتان نداشته باشند. البته گفتنی است که با بالا رفتن سن نیز به علت از بین رفتن تدریجی مینای دندان، خود به خود دندان ها تیره تر خواهند شد. بنابراین برای کاهش روند زردشدن بهتر است به طور منظم مسواک بزنید.

 • بوی بد دهان

  همانطور که می دانید در دهان ما باکتری هایی وجود دارند که باعث تولید بوی بد در دهان می شوند. ماندن تکه های غذا در لای دندان ها یکی از عوامل رشد این گونه باکتری ها می باشد. عوامل متعدد دیگری نیز برای ایجاد بوی بد دهان وجود دارد از قبیل، خشکی دهان، تنفس از راه دهان، بیماری های لثه، بیماری های معده و … نوشیدن زیاد آب، مسواک زدن مرتب دندان و کشیدن نخ دندان در جاهایی که با مسواک تمیز نمی شود و همچنین مسواک زدن زبان، می توانند تا حدودی این مشکل را رفع کنند.

 • پوسیدگی دندان ها :

  به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و همچنین مصرف زیاد مواد قندی و همانند آن که باعث تولید نوعی اسید در دهان می شود که این اسید ها باعث از بین بردن تدریجی مینای دندان و همچنین تاج دندان خواهد شد. حال ما می توانیم  با یک رژیم غذایی مناسب و سالم و همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان به طور منظم، مانع از این مشکل شویم. باید توجه داشته باشید که پوسیدگی دندان به طور طبیعی برگشت پذیر نیست و فقط با جایگزینی بافت های از دست رفته توسط دندانپزشک می توان آن را جبران کرد.

 • التهاب لثه :

  عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، سبب ایجاد پلاک هایی در اطراف دندان هایتان می شود که این پلاک ها باعث حساس شدن بافت لثه شما خواهند شد و در این صورت در هنگام مسواک زدن لثه هایتان خونریزی خواهد کرد، و این نشانه ای است برای اینکه بدانید التهاب لثه دارید. خوشبختانه با رعایت بهداشت مناسب، این مشکل به مرور حل خواهد شد.