۸ قانون طلایی برای قالبگیری

کلینیک دندانپزشکی آراسته 8 قانون طلایی برای قالبگیری 6

در بسیاری از درمان‌های دندانپزشکی، قالبگیری از محیط دهان و دندان امری ضروری است. قالب‌گیری در دندانپزشکی به منظور ایجاد یک مدل برای تشخیص شرایط دهان بیمار، ساختن یک تری اختصاصی، کراون موقت و یا برای تکنسین‌های لابراتوار به منظور ساختن یک کست از فک بیمار گرفته‌ می‌شود. امروزه مواد قالبگیری مختلفی با خصوصیات متنوعی در بازار موجود‌ می‌باشند.دستیار دندانپزشک مسئول دانستن انواع مختلف مواد قالب‌گیری مورد استفاده در مطب، راه اندازی و ست آپ ماده قالب‌گیری و روش کار، مخلوط کردن مواد قالب‌گیری است.

 • تمیز نگه داشتن لبه ها و کناره های دندان

  تمیز نگه داشتن کناره های دندان از خون و بزاق برای یک قالبگیری صحیح ضروری است.چنانچه بیمار خونریزی شدیدی داشته باشه،ابتدا باید خونریزی را متوقف کرده و سپس شروع به قالبگیری کرد

 • اهمیت اندازه تری

  امتحان کردن تری داخل دهان بیمار پیش از اضافه کردن ماده قالبگیری،قالبگیری را ساده تر و قابل پیش بینی می کند.همچنین این کار به بیمار فرصت را می دهد که شکل نهایی قالب را ببیند.مطمئن شوید که تری کاملا روی بایت رجیستریشن قرار گرفته باشد.این کا به شما اطمینان می دهد که اندازه تری مناسب است

 • استفاده از سرنگ

  یکی از روش هایی که به کمک آن می توان کناره های دندان را بعد از قالبگیری پاکسازی کرد استفاده از سرنگ است،به این ترتیب با کمک هوایی که از سرنگ خارج می شود،مواد اضافی از کناره های دندان پاک می شود.

 • استفاده از مواد هیدروفیلیک

  برای مقابله با وجود خون و بزاق کناره ها و لبه های دندان،قالبگیری با مواد هیدروفیلیک مانند مواد قالبگیری کتباخ،اسپیدکس وMark3 مناسب تر است.

 • پرت کردن حواس بیمار

  در صورتی که بیمار در طول قالبگیری اوغ بزند یا تحرک زیاد د اشته باشد،ایمپرشن شکل مناسبی به خود نخواهد گرفت.حتی اگر از بیمار خواسته باشید که در طول قالبگیری حرکت نکنند،همچنان جلوگیری از بروز این اتفاق اجتناب ناپذیر است.بنابراین بهتر است که همیشه دستیاری در کنار شما باشد تا هنگام قالبگیری با بیمار صحبت کند.این گفت و گو باعث می شود که حواس بیمار از احساس اوغ زدن و یا عدم راحتی منحرف شود.همچنین درخواست کشیدن نفس عمیق و یا حرکتدادن انگشتان پایشان به آنها کمک می کند تا هنگام قالبگیری،ذهنشان معطوف انجام این کارها باشد.

 • به دست آوردن انحنای کامل دهان

  بسیاری از لابراتوارها ترجیح می دهند که شکل انحنای دهان را به صورت کامل داشته باشند،زیرا اطلاعات بیشتری در اختیار قرار می دهد.بسیاری از دندانپزشکان که نسبت به جفت شدن دندان ها حساس هستند،معمولا قالبگیری با انحنای کامل را انجام می دهند. که این کار در نهایت باعث می شود که حرکت آرواره ها دبه درستی انجام شود.

 • زمان بندی دست

  برای اطمینان از این که به ایمپرشن ها زمان کافی برای جاگیری داده شده،همیشه از دستورالعمل های نوشته شده روی بسته بندی پیری کنید.به خصوص چون مواد در دماهای مختلف،طرز استفاده مختلفی دارند،

 • آهسته پیش بروید

  هنگام انجام کارهاب حساسی مانند راکشن کورد،عجله نکنید.مطمئن شوید که کورد به درستب پک شده و زمان کافی برای فشار آوردن بر روی بافت را داشته باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *