خونریزی لثه دلایل خطرناک و شایع خونریزی لثه arasteh Bleeding gums 1 180x180

دلایل خطرناک و شایع خونریزی لثه

چه چیزی باعث خونریزی لثه ها می شود؟ چه خونی از لثه به معنای خونریزی است ؛ خونریزی لثه ناشی پاک کردن نابجای پلاک هاست. پلاک شامل میکروب هایی است که به بافت سالم اطراف دندان ها حمله می کنند؛ این باعث ایجاد التهاب و تحریک لثه میشوند، که ممکن است هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان باعث خونریزی شود. این امر گینویویت نامیده می شود و اولین مرحله از بیماری لثه است. گینویویت لثه معمولا یک وضعیت بدون درد است و لثه ها ممکن است تنها علائم باشند.دلیل خونریزی لثه دلایل خطرناک و شایع خونریزی لثه source

دلیل خونریزی لثه

برخی علائم دیگر ممکن است، شامل:تورم، قرمزی لثه، شل شدن دندان یا تغییر جای دندان ها در هنگام گاز زدن می شود. در این مرحله این بیماری می تواند درمان شود و به طور کامل بهبود یابد بنابراین مهم است که خونریزی لثه را نادیده نگیرید ؛ پلاک های ایجاد شده که پاک نمی شوند می توانتد باعث جدایی لثه از دندان شوند.

دلایل خونریزی لثه چیست

هنگامی که لثه ها شروع به تحلیل می کنند، فرورفتگی هایی می توانند بین دندان ها و لثه ها شکل بگیرند ؛ میکروب ها می توانند در داخل این فرورفتگی ها به دام افتاده و به لثه ها و استخوان هایی که از دندان ها حمایت می کنند حمله کنند پلاکها در نهایت هاسخت تر می شوند در این مرحله، گینویویت به وضعیت جدی تر به نام پریودونتیت پیشرفت می کند. پریودنتیت می تواند باعث از دست رفتن دندان شود و ممکن است بر سلامت کلی شما تأثیر بگذارد پس با دیدن اولین علائم خونریزی حتما به دندانپزشک خود مراجعه کنید او وضعیت شما را ارزیابی می کند و بهترین درمان برای مشکل شما را تجویز می کند.

همانطور که قبلا در بخش سلامت نمناک گفتیم در مواردی نادر خونریزی لثه می تواند نشانه ای از اختلالات جدی تر خونی باشد خونریزی لثه می تواند بر سلامت کلی شما تاثیر بگذارد بیماری لثه ها به بیماری های جدی تر از جمله دیابت، بیماری قلبی، سکته مغزی و سرطان مرتبط است حتی سلامت جنسی مردان نیز می تواند تحت تاثیر بیماری های لثه قرار گیرد. دانشمندان بر این باورند که التهاب ناشی از بیماری پریودنتال ممکن است مسئول ارتباطی بین بیماری لثه و مشکلات دیگر باشد.

دلایل رایج خونریزی لثه

خونریزی لثه و علت و راه های جلوگیری از آن

حتی دلایل بیشتری برای نادیده نگرفتن لکه خونریزی وجود دارد چرا که ممکن است شما در معرض این خطر باشید:بیماری لثه با سن افزایش می یابد ۵۰% بزرگسالان ۳۰ سال و بالاتر و ۷۰% افراد بزرگتر از ۶۵ سال، دارای بیماریهای لثه ای هستند.

استرس:

استرس با بسیاری از شرایط جدی مرتبط است، از جمله بیماری های پریودنتال تحقیقات نشان می دهد که استرس می تواند بدن را برای مقابله با عفونت، از جمله بیماری های پریودنتال، سخت کند.

داروها:

بعضی از داروهای تجویزی می توانند خطر بیماری لثه را افزایش دهند، مانند داروهای ضد افسردگی، برخی داروهای قلبی و قرص های ضد بارداری.با پزشک یا دندانپزشک خود چک کنید که آیا داروهایتان ممکن است روی لثه ها تاثیر بگذارد یا خیر.

چه عواملی باعث خونریزی لثه می شود

ژنتیک:

برخی از افراد مستعد ابتلا به بیماری لثه هستند اگر فکر می کنید این موضوع در مورد شما نیز صادق است، دندانپزشکتان می تواند یک آزمایش ژنتیک ساده را برای تعیین خطر شما انجام دهد.

سایر عوامل خطر:

ضعف بهداشت دهان و دندان و یا خوردن و جویدن تنباکوهای جامد .

دلایل نگران کننده خونریزی لثه

خونریزی لثه، زمانی که یک مشکل دهانی علت اصلی است، معمولا به علت قرار دادن پلاک در خط دندان های شما است این، منجر به گینگیویتیس یا لثه های ملتهب شده می شود.اگر پلاک از طریق مسواک زدن منظم و نخ دندان و همچنین بررسی های منظم دندانپزشکی از بین نرود، روی دندان ها سخت تر می شود این پلاکهای سخت شده به عنوان تارتار شناخته شده است.تارتار ممکن است دلیل خونریزی و حتی پریودنتیت باشد که یک نوع پیشرفته تر از بیماری لثه ای و استخوان فک است.

چه مواقعی خونریزی لثه نگران کننده است

برخی از علل دیگر خونریزی لثه

 • اتصالات ضعیف پروتزهای دندانی
 • استفاده از داروهایی که رقیق کننده خون هستند
 • نخ دندان نادرست
 • عفونت ها
 • اسکوربورد
 • کمبود ویتامین K
 • تغییرات در میزان هورمون های دوران بارداری
 • لوسمی

خونریزی لثه چه دلایلی دارد

دلایل شایع خونریزی لثه

شما ممکن است دچار خونریزی لثه شوید،اگر:

 • جنس مسواک سختی داشته باشید یا خیلی محکم مسواک بزنید.
 • از نخ دندان استفاده کنید که قبلا این کار را نکرده بودید.
 • داروهای خاصی مثل رقیق کننده های خون مصرف کنید.
 • به دلیل بارداری، لثه های ملتهب داشته باشید (گینگیویتیس بارداری)
 • دندان مصنوعی داشته باشید که خوب فیت نشده باشد.
 • گینگیویتیس :خونریزی لثه علامت گینگیویتیس یا التهاب لثه ها را نشان می دهداین ،یک نوع شایع و خفیف از بیماری های لثه است و باعث ایجاد پلاک در خط لثه شما می شود.اگر دچار گینگویتیس هستید، لثه هایتان ممکن است تحریک ، قرمز و متورم شوند ؛ آنها ممکن است زمانی که چیزی گاز می زنید یا در زمان مسواک زدن خونی شوند.

روش های جلوگیری از خونریزی لثه

چگونه می توانیم از خونریزی لثه جلوگیری کنیم؟

 • اگر لثه ها دچار خونریزی شود، بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید و بررسی کنید.
 • جهت حفظ لثه های سالم، دستورالعمل های دندانپزشک خود را دنبال کنید.
 • اگر خوب و مناسب مسواک نمی کنید و نخ دندان نمی زنید، اینکار می تواند باعث تحریک بافت دندان هایتان شود.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *