فلورایدتراپی دندانپزشکی

فلورایدتراپی دندانپزشکی فلورایدتراپی فلورایدتراپی دندانپزشکی 05 1

شایعترین علت مراجعه به دندانپزشکی ها پوسیدگی دندانها می باشد. پوسیدگی دندانها چندین مرحله دارند و برای رفع این مشکل در مراحل مختلف درمانهای مختلف نیز هم انجام می گیرد. البته بهتر از درمان، انجام موارد جهت پیشگیری از بروز مشکل می باشد. یکی از مواردی که در دندانپزشکی آرسته – بهترین دندانپزشکی در شیراز برای پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان مورد استفاده قرار می گیرد، فلوراید تراپی می باشد.

فلورایدتراپی

فلورایدتراپی یکی از شیوه های درمانی در دندانپزشکی اطفال است.  هدف از این درمان استحکام بیشتر دندان های کودک در برابر اسیدهای نابود کننده مینای دندان می شود. به طور کلی فلوراید تراپی دارای مزیتهای فراوانی برای دندانها و سلامت دهان در آینده کودک می باشد. بعبارت دیگرفلوراید با انجام واکنشهای مختلف ریسک بروز حفره دندان را کاهش می دهد. در نتیجه پوسیدگی دندان را تا میزان زیادی کاهش می دهد.

پروسه درمان

پروسه درمان فلوراید تراپی به صورت خلاصه به شرح زیر می باشد. در این متد دندانپزشک اطفال بر روی دندان های کودک لایه نازکی از فلوراید را قرار می دهد. این لایه فلوراید به علت طعم دلپذیری که برای کودکان دارد، مشکل ساز نمی باشد. نکته ای که برای تاثیر بهتر این درمان باید انجام گرددو باید توجه گردد. عبارت است از این مسئله که:

در پروسه فلوراید تراپی کودک تا ۳۰ دقیقه بعد از انجام درمان، از خوردن یا نوشیدن هر چیزی باید خودداری گردد.

فلوراید چیست؟

فلوراید یکی از مواد معدنی موجود در طبیعت می باشد. این ماده معدنی تاثیر زیادی در استحکام دندانهای افراد دارد. به طور نرمال این ماده معدنی به میزان کافی از طریق آب و مواد غذایی در بدن جذب می گردد. تاثیر این ماده طبیعی در سلامت دندانها بسیار زیاد می باشد. به گونه ای که می توان گفت اصلی ترین ماده معدنی مورد نیاز برای حفظ استحکام و ساختار طبیعی دندانها، فلوراید می باشد.

موارد ایجاد کننده حفره دندان

موارد متعددی موجب بروز مشکل حفره دندان می گردند.  موارد زیر مهم ترین دلایلی هستند که خطر ابتلا به حفره را افزایش می دهد:

  • مصرف بیش از حد مواد مخدر یا الکل
  • اختلال در خوردن غذا
  • بهداشت ضعیف دهان
  • عدم مراقبت از دندان ها
  • رژیم غذایی نامناسب
  • خشکی دهان یا کاهش بزاق
  • مینای دندان ضعیف

هر فرد به چه میزان فلوراید نیاز دارد؟

همانگونه که در بالا اشاره نمودیم، معمولا همه کودکان از آبی که می نوشند و غذایی که می خورند، این ماده معدنی مهم را تامین می کنند. این مسئله اما در همه مناطق صدق نمی کند. در برخی مناطق این ماده معدنی در آب و زمین وجود ندارد و یا به میزان کافی موجود نیست. به همین دلیل این ماده را از طریق مواد جانبی همچون خمیر دندانهای فلورایده تامین مینمایند. این کار به حفظ دندانها در برابر بروز حفره های دندانی کمک شایانی می نماید. معمولا توصیه می شود بچه ها در دوره های ۳،۶ و یا ۱۲ ماهه برای درمان فلوراید تراپی به دندانپزشک مراجعه نمایند.