کريز لاین یا خط عمودی بر روی دندان کريز لاین یا خط عمودی بر روی دندان چیست؟ کريز لاین یا خط عمودی بر روی دندان چیست؟ kerizline 180x180

کريز لاین یا خط عمودی بر روی دندان چیست؟

کریز لاین خفیف ترین نوع شکستگی دندان است که به خطوطی ریز و سطحی گفته می شود که تنها مینای دندان را تحت تاثیر قرار می دهند. این خطوط در بزرگسالان رایج است و معمولا هیچ گونه درد و مشکلی برای فرد ایجاد نمی کنند. این خطوط کم عمق هستند و معمولا به جز زیبایی تاثیر خاص دیگری ندارند.
خطوط عمودی در دندان های جلو در واقع به عنوان کریز لاین شناخته می شوند. در طول سال ها استفاده از دندان ها، ترک های کوچکی در لایه سخت بیرونی آن، تحت عنوان مینای دندان، ایجاد می شود. این ترک ها معمولا هیچ دردی ندارند، اما به راحتی لک می شوند و باعث مشکلات زیبایی در دهان فرد می گردد.

علت ایجاد کريز لاين چیست؟
کریز لاین به دلیل فشار وارد آمده بر دندان ایجاد می شود. این ترک ها می توانند در اثر سال ها جویدن یا هر فشار دیگر بر دندان به وجود بیاید. بعضی از علل شایع کریز لاین شامل جویدن ناخن ها، دندان قروچه (اغلب در خواب بدون حتی تشخیص بیمار) استفاده از دندان به عنوان ابزار، تروما به دندان، یا استفاده معمول از دندان می شوند. این خطوط صرفا ترک هایی در مینای دندان هستند که به عاج نمی رسند.
برای درمان آن میتوان گزینه کم تر تهاجمی سفید کردن دندان ها را پیشنهاد داد. علت دیده شدن کریز لاین وجود مقادیر بسیار ناچیزی از بقایای پلاک و لکه بین ترک ها است. سفید کردن دندان هر گونه لکه و رنگ را از بین ترک ها بیرون می کشد و ترک ها را غیر قابل دیدن می کند.