میتوان دندان پرکرده را ارتودنسی کرد ؟

“ارتودنتیکس” یا (Orthodontics) شاخه ای تخصصی از علم دندانپزشکی است که بیش از اینکه برای زیبایی لبخند انجام گردد، برای تصحیح جفت شدن نامناسب دندانها که میتواند ناشی از موقعیت ناصحیح دندانها یا دو فک بالا و پایین نسبت به هم باشند، انجام می گردد. درمان ارتودنسی می تواند آنها را حرکت بدهد و به جای درست خود باز گرداند.

درمان ارتودنسی یکی از درمان های نسبتا طولانی مدت در دندانپزشکی است که بسته به نوع مشکل فک و دندان و شدت آن، سن بیمار، شرایط بهداشت دهان و دندان فرد ممکن است بین ۶ ماه تا ۳ سال و یا حتی بیشتر ادامه داشته باشد.

درباره زمان مناسب برای ارتودنسی بین پزشکان اختلاف نظر وجود دارد. سازمان دندانپزشکان آمریکا بهترین زمان برای ارتودنسی را ۸-۹ سالگی می دانند و برخی دندانپزشکان سن  ۱۲-۱۳ سال را سن مناسب برای ارتودنسی می دانند. ولی در کل سن مناسب برای ارتودنسی زیر سن بلوغ می باشد. اما در سنین بالاتر هم میتوان ارتودنسی را انجام داد ولی طول دوره درمان آن طولانی تر می باشد.

میتوان دندان پرکرده را ارتودنسی کرد میتوان دندان پرکرده را ارتودنسی کرد میتوان دندان پرکرده را ارتودنسی کرد ؟ orthodency

امروزه با افزایش دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی بسیاری بیماران پس از انجام انواع درمانهای زیبایی مانند کامپوزیت، ایمپلنت، روکش و یا حتی بعد از پر کردن دندانهایشان متوجه نیاز دندانهایشان حال از نظر زیبایی یا درمانی به ارتودنسی می شوند.

مسئله اینجاست که میتوان دندان پرکرده را ارتودنسی کرد یا خیر؟

در پاسخ به این سوال که میتوان دندان پرکرده را ارتودنسی کرد یک پاسخ ساده داد. بله است

دندانهای پر شده، روکش شده و یا حتی ایمپلنت را می توان به راحتی ارتودنسی نمود با این که مشکلاتی نظیر احتمال آسیب دیدن روکش ها یا بریج ها و یا حرکت نکردن ایمپلنت ها وجود دارد اما در اکثر مواقع ارتودنسی بدون مشکل و به زیبایی تمام انجام می گردد.

اگر روکش، ایمپلنت،بریج و پرکردگی دندان شما به طور درست و اصولی انجام گرفته باشد، بدون هیچ گونه آسیبی از درمان ارتودنسی استفاده می گردد. برای دندانهایی که روکش شده اند برای اتصال براکت ها بر روی دندان از چسب متفاوتی برای چسباندن روکش دندان استفاده می گردد و حتی میتوان از شیوه درمان ارتودنسی نامرئی استفاده نمایید.

به طور کلی، اگر دندان شما پر شده باشد، بخاطر پوسیدگی دندانهایتان روکش شده باشد و یا حتی ایمپلنت داشته باشید و نیاز به درمان ارتودنسی داشته باشید با خیال راحت می توانید بدنبال انجام درمان ارتودنسی باشید.

شما میتوانید سوالات خود را نظیر سوال میتوان دندان پرکرده را ارتودنسی کرد ؟ برای ما کامنت کنید