مراقبت های قبل و بعد از درمان ارتودنسی

کلینیک دندانپزشکی آرسته  مراقبت های قبل و بعد از درمان ارتودنسی 12

ارتودنسی دندان درمان بلند مدتی می باشد که انجام این درمان نیاز به ملاحظات خاصی داردمتخصص ارتودنسی دندان باید قبل از شروع درمان ارتودنسی دندان، وضعیت لثه‌ها و دندان‌های بیمار را از لحاظ سلامت عمومی ارزیابی نماید تا اطمینان حاصل کند که درمان ارتودنسی دندان یا استفاده از وسایل ارتودنسی اثر سوء و منفی بر وضعیت سلامت دهان و دندان بیمار نداشته باشد. چنان چه بیمار دچار پوسیدگی دندانی یا بیماری لثه می باشد حتما قبل از شروع درمان ارتودنسی دندان، این مشکلات باید برطرف شوند.

نکات مهم در دوره درمان ارتودنسی :

  • رعایت بهداشت دهان و دندان

  • رعایت نظم در مراجعات به متخصص ارتودنسی

چگونگی مراقبت از دستگاه ارتودنسی :

غذاهای سخت مانند آجیل، بلال،و.. خوراکی های چسبناک مانند آدامس،گز، و..می توانند موجب آسیب به دستگاه های ارتودنسی شوند لذا باید از مصرف این مواد در طی درمان ارتودنسی دندان خودداری کنید. برای خوردن بعضی از میوه جات سفت مانند سیب یا هویج می توان آنها را به قطعات کوچک تر تقسیم کرد.  وجود مواد غذایی شیرین در مجاورت براکت‌ها و سیم‌ها و تمیز نکردن آن ها می‌‌تواند شانس ایجاد پوسیدگی دندان ها را افزایش دهد.

در هنگام ورزش هایی که احتمال ضربه به ناحیه صورت و دندان ها وجود دارد باید از محافظ های مخصوص دندان استفاده شود.

اگر دستگاه متحرک ارتودنسی دندان دارید در ساعاتی که از آن استفاده نمی کنید حتماً آنرا در جعبه مخصوص خود قرار دهید. هیچ گاه دستگاه متحرک خود را داخل دستمال کاغذی قرار ندهید چون ممکن است آسیب ببیند.

اگر دستگاه ارتودنسی دندان شکست و یا از جای خود خارج شد سریعاً به ارتودنتیست خود اطلاع دهید. اگر قطعه ای از سیم دستگاه، از جای خود خارج شد و لب و دهان شما را آزار داد قطعه ای موم نرم بر روی این قسمت تیز قرار دهید که تا زمان مراجعه، لب و دهان شما آسیب نبیند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *