عوامل بدرنگی های لثه

دندانپزشکی آرسته در شیراز  عوامل بدرنگی های لثه 34

دلایل زیادی وجود دارد که می‌ تواند باعث تیره شدن لثه‌ ها به خصوص در اطراف دندان‌ ها شود از جمله دلایل ژنتیکی، عوارض پزشکی، داروها، پر کردن دندان، بهداشت ضعیف و سیگار کشیدن. همچنین بهتر است بدانید رنگ سیاه لثه‌ ها با تجمع ملانین به وجود می‌ آید. ملانین در واقع نوعی رنگدانه است که افزایش مقدار آن باعث تیره‌ تر شدن لثه می‌شود‌. اگر چه لثه‌ های‌ اطراف دندان تمایل به تیرگی دارند و یا ممکن است قبلاً تیره شده باشند، اما دیگر بخش‌ های لثه مانند منطقه زیر لب، به طور طبیعی به رنگ صورتی هستند.

توجه داشته باشید افرادی که از نظر ژنتیکی پوست آن ها تیره است، لثه‌ های تیره‌ تری دارند. اما تیرگی لثه‌ های آن ها لزوماً نشان دهنده بهداشت دهان و دندان ضعیف و یا یک بیماری نیست. برای افرادی که زمان بیشتری را خارج از منزل صرف می‌کنند (به خصوص کودکان) احتمال تیرگی لثه بیشتر است و سیاهی لثه‌ های آن ها ممکن است دائمی باشد.

مصرف برخی از داروها نیز عامل تغییر رنگ لثه ها می باشد. این عوامل عبارت اند از مینوسیکلین، ضد افسردگی سه حلقه‌ ای و مواد پر کننده دندان مبتنی بر فلز. هر چند که این موارد لزوماً به لثه شما آسیب نمی‌ رساند، اما می‌ توانند لکه‌ های سیاه و یا خاکستری رنگ و ظاهری ناخوشایند را بر روی لثه‌ های شما ایجاد کند. اگر لثه‌ های شما بعد از شروع مصرف یک داروی جدید شروع به تغییر رنگ کند، با پزشک خود مشورت کنید تا عوارض جانبی دارو را بررسی کند. اگر تغییر رنگ لثه از عوارض جانبی شناخته شده باشد، با پزشک خود در مورد دارو های جایگزین صحبت کنید.

اگر متوجه تغییر رنگ در لثه‌ های خو شدید، احتمالاً مبتلا به برفک دهان شده‌ اید. برفک یک عفونت دهان ناشی از قارچ است. اگر شما دچار استرس و یا بیماری‌ های خاص هستید و یا داروهای خاصی را مصرف می‌کنید ممکن است به این عارضه مبتلا شوید. دندانپزشک بر اساس سن شما و علت برفک، درمان مناسبی را برایتان در نظر می‌ گیرد. دندانپزشک چندین بار لایه‌ های قارچ را از روی لثه می‌ تراشد و نکاتی را برای جلوگیری از رشد مجدد آن ها به شما ارائه می‌دهد.

مواد شیمیایی موجود در سیگار می‌ تواند غیر از افزایش خطر ابتلا به بیماری‌ های لثه، تغییر رنگ دندان، سرطان دهان و بسیاری دیگر از مشکلات دهان و دندان، سبب تغییر رنگ لثه‌ های شما شود. بهترین کاری که می‌ توانید برای زیبایی و نیز سلامتی دهان خود انجام دهید، این است که سیگار را یک بار و برای همیشه ترک کنید. استفاده از سیگار الکترونیکی هم برای دهان شما مضر است. با قطع مصرف سیگار و دخانیات، به بهبود ظاهر لثه‌ ها و دهان خود کمک می‌کنید