دندانپزشکی تحت بیهوشی کودکان چیست

دندانپزشکی آرسته در شیراز  دندانپزشکی تحت بیهوشی کودکان چیست 44

بهتر است بدانید که کودکان شما به دلیل سن کم، ناتوانی ‌های جسمی و ذهنی و یا اضطراب‌ های شدید و کنترل نشده ناشی از صدا هایی که از تجهیزات دندانپزشکی می ‌شنوند و یا فشاری که بر اثر کار دندانپزشک احساس می ‌کنند، ممکن است باعث عصبانیت و ناراحتی کودکان شود حتی اگر واقعاً احساس دردی نکنند. به همین دلیل ننکن است که بچه‌ کودکان اغلب از دندانپزشک ترس داشته باشند و قادر به همکاری با دندانپزشک نباشند.

چرا کودک نیاز به درمان دندانپزشکی با بیهوشی دارد :

همانطور که گفته شد عواملی از جمله تجربه تلخ و دردناک درمان ‌های قبلی دندانپزشکی، اطلاعات نادرستی که از سوی گروه‌ های هم سن و سال و خانواده منتقل می ‌شود و برخورد غیر منطقی با اضطراب اولیه کودکان موجب می‌ شود تا در هنگام درمان، ترس زیادی در آن ‌ها وجود داشته باشد. این ترس نیز سبب عدم همکاری کودک در مراحل درمان می ‌شود و در نتیجه درمان ناقص و بی‌ کیفیت خواهد بود. از بین بردن این ترس و اضطراب در کودکان برای درمان بیماری های دهانی و دندانی یکی از مهم ‌ترین چالش‌ های دندانپزشکی کودکان محسوب می ‌شود و از این رو برای مقابله با ترس کودک به هنگام درمان، دندانپزشکان راه ‌حل‌ هایی مانند دندانپزشکی تحت بیهوشی را پیشنهاد می کنند.

انواع آرامبخشی و بیهوشی در دندانپزشکی کودکان :

گاز خنده : گاز خنده یا اکسید نیتروژن یک آرامبخش ملایم و کم‌خطر است. معمولاً در این نوع آرامبخشی کودکان گاز خنده را با کمی اکسیژن تنفس می ‌کنند. آن‌ ها معمولاً به خواب نمی ‌روند، اما اکثر آرام ‌تر می ‌شوند. اکثر کودکان در این مدت کمی سرخوش و سرحال هستند، اما بعضی کودکان این احساس را دوست ندارند.

آرامبخشی ملایم : این دارو (یا ترکیبی از دارو ها) معمولاً در کودکان بزرگ ‌تر و بزرگسالان استفاده می ‌شود. کودک شما در فرایند درمان بیدار و آرام خواهد بود و اغلب اوقات قادر است آنچه دندانپزشک یا جراح از او می ‌خواهد انجام دهد. پس از درمان، کودک حتی ممکن است فرایند درمان دندانپزشکی را به یاد نیاورد.

آرامبخشی متوسط : در این نوع از آرامبخشی کودکان آرام هستند، اما معمولاً قادر به انجام آنچه دندانپزشک و یا جراح به آن ‌ها می‌گویند نمی ‌باشند. آن‌ ها خودشان بدون کمک نفس می‌ کشند و معمولاً به راحتی از خواب بیدار می‌ شوند. اکثر کودکان بعد از درمان هیچ‌ چیزی در مورد درمان را به یاد نمی ‌آورند.

آرا‌مبخشی عمیق : این نوع از آرامبخشی شامل دارو های آرامبخشی وریدی است. در این روش آرامبخشی کودک شما ممکن است کمی حرکت کند و گاهی اوقات صدایی ایجاد کند ولی ممکن است او نتواند به ‌تنهایی نفس بکشد. این درمان در بیمارستان انجام می‌شود و همیشه باید حداقل یک متخصص بیهوشی واجد شرایط حضور داشته باشد که بتواند میزان ضربان قلب، ریتم قلب، فشارخون و تنفس را در طول مراحل و تا زمانی که گودک بیدار می‌ شود، کنترل کند.

بیهوشی عمومی : درمان دندانپزشکی با تحت بیهوشی عمومی باید در یک بیمارستان کاملا مجهز انجام شود و  کودک شما در بیهوشی عمومی به طور کامل به خواب می‌ رود و دردی را احساس نمی کند. درحالی ‌که دندانپزشک یا جراح فک و صورت کار خود را انجام می‌ دهند، متخصصان بیهوشی داروها را اداره می ‌کنند و علائم کودک شما را کنترل می‌ کنند.