فواید آدامس برای دهان و دندان

کلینیک دندانپزشکی آرسته در شیراز  فواید آدامس برای دهان و دندان 19

 جویدن آدامس باعث حفظ سلامت دهان و دندان شما می‌شود. بعضی از آدامس‌ها نیز به دلیل برخی عوامل فعالی که دارند، می‌توانند مینای دندان را مجددا مینرالایز کنند.جویدن آدامس البته از نوع بدون قندش، نه‌ تنها سبب خرابی دندان‌ هایتان نمی‌شود، بلکه از پوسیدگی آن‌ها هم جلوگیری می‌کند.موسسه اقتصاد بهداشت و درمان می‌گوید : جویدن آدامس، بزاق دهان را افزایش می‌دهد و این امر به زدودن غذا های باقی‌ مانده در دهان و خنثی کردن و شستشوی اسیدهایی که از تجزیه‌ غذا توسط باکتری‌ ها به وجود می آيد،كمک می كند.

انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (ADA) درباره فواید آدامس برای دندان می گوید: جویدن آدامس بدون قند بعد از غذا به مدت بیست دقیقه، از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. البته روشن است که این کار نباید جایگزین یک بار نخ‌ دندان کشیدن و دو بار مسواک زدن با خمیردندان فلورایددار در روز شود چرا که آدامس جویدن نه به تنهایی، بلکه در کنار این دو می‌ تواند در حفظ سلامت دهان مؤثر باشد.

بزاق اضافی که در اثر جویدن آدامس ترشح می‌شود یک فایده‌ی دیگر هم دارد. این بزاق می‌ تواند احساس ناخوشایند ناشی از خشکی دهان یا زروستومی را کاهش دهد. خشکی دهان خود را دست کم نگیرید، زیرا این مشکل می‌ تواند منجر به کرم‌خوردگی دندان و برخی مشکلات دیگر شود. البته، نوشیدن مقداری آب بهترین درمان برای رفع خشکی دهان است، اما اگر خشکی دهانتان بیش از حد نیست، می‌ توانید به جای آن آدامس بجوید.

آدامس باعث افزایش ترشح بزاق در دهان شما می‌شود. بزاق شما حاوی آنزیم‌ هایی است که می‌ توانند ذرات غذا را تجزیه کنند و مانع از هر گونه فساد باکتریایی ناشی از مواد غذایی باقی‌ مانده که لای دندان‌ هایتان به دام افتاده‌ اند،‌ شوند. این فساد باکتریایی، اگر به مدت طولانی ادامه یابد، می‌تواند منجر به بوی بد دهان و کرم‌خوردگی شود، بنابراین جویدن آدامس پس از صرف غذا می‌ تواند به حفظ سلامت دهان و دندان کمک کند. فقط مطمئن شوید که آدامس بدون قند می‌جوید زیرا قند یا شیرین‌ کننده‌ های دیگر می‌توانند برای دندان‌ های شما مضر باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *